4 grudnia 2015

CBOS: już prawie jedna czwarta Polaków sceptycznie ocenia ustrój demokratyczny

Najnowszy sondaż CBOS dotyczący preferencji ustrojowych Polaków pokazuje, że coraz mniej jest niezdecydowanych, a wśród tych, którzy mają swoje zdanie – coraz więcej odrzuca współczesny dogmat o demokracji jako najlepszym z możliwych systemów.

 

CBOS od roku 1991 prowadzi badania opinii publicznej na temat stosunku do ustroju demokratycznego. Najnowszy sondaż pokazuje duży wzrost na polu samego określenia preferencji ustrojowych przez Polaków, a także wzrost postaw sceptycznych wobec poglądu, iż demokracja stanowi najlepszy ustrój.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z sondażu wynika, iż już prawie jedna czwarta Polaków odrzuca lansowany od kilkudziesięciu lat „dogmat” o demokracji jako systemie, dla którego nie ma lepszej alternatywy. A to oznacza, że liczba „demo-sceptyków” wzrosła w ciągu ostatniego roku aż o 10 procent i osiągnęła wskaźnik najwyższy od prawie ćwierćwiecza.

 

Jedynie 18 procent respondentów w sposób zdecydowany uznało, iż demokracja jest najlepszym ustrojem. Znacznie większa liczba – bo 46 procent – ankietowanych wskazała na demokrację jako na ustrój „raczej” najlepszy.

 

20 procent osób, które wzięły udział w badaniu wypowiedziało się, iż demokracja „raczej” nie jest najlepszym systemem, lecz jedynie 4 procent wyraziło ten pogląd w sposób zdecydowany.

 

Spośród wszystkich respondentów tylko 12 procent stwierdziło, iż nie ma zdania w rzeczonej kwestii. Ich liczba – w stosunku do badania z czerwca 2014 roku – zmniejszyła się o 8 punktów procentowych.

 

W sondażu zostało również zadane pytanie o to, czy badani uważają, że rządy niedemokratyczne mogą być w pewnych okolicznościach bardziej pożądane niż demokratyczne. Tutaj głosy rozłożyły się po równo. 40 procent zgodziło się z twierdzeniem, iż rządy niedemokratyczne mogą być lepsze (z czego 9 procent wyraziło zdanie w sposób zdecydowany) i tyle samo opowiedziało się przeciw temu twierdzeniu (z czego 13 procent w sposób zdecydowany). 20 procent respondentów nie miało zdania. Również w tym przypadku pokazał się wzrost sceptycyzmu wobec demokracji, bowiem liczba osób dopuszczających rządy niedemokratyczna wzrosła o 6 procent.

 

Z kolei za na pytanie, czy rządy oparte na silnym przywództwie są lepsze niż demokratyczne pozytywnie odpowiedziało 28 procent badanych (9 procent zdecydowanie), zaś 55 procent – negatywnie (z czego 20 procent w sposób zdecydowany).

 

Jak wynika z badań, 40 procent respondentów uważa, że dla osób takich jak one nie ma znaczenia czy ustrój jest demokratyczny czy nie, zaś 53 wyraziło zdanie odmienne.

 

Najnowszy sondaż CBOS pokazał także, iż wśród ankietowanych było więcej osób niezadowolonych z demokracji w Polsce (49 procent, z czego 10 procent zdecydowanie niezadowolonych) niż tych, którzy wyrazili się o jej funkcjonowaniu pozytywnie (43 procent, z czego jedynie 2 procent stanowiły osoby zdecydowanie zadowolone).

 

 

Źródło: interia.pl

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram