Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że tylko 6 procent społeczeństwa nie odczuwa lęku przed schyłkowym okresem życia. Nie myślą też o domu spokojnej starości.
Według sondażu „Polacy wobec własnej starości”, niezależnie od wieku i płci Polacy obawiają się najbardziej chorób, niedołężności i utraty pamięci (73 proc. respondentów). 56 procent lęka się utraty samodzielności i uzależnienia od innych ludzi. 32 proc. ankietowanych obawia się złych warunków życia, trudności z utrzymaniem się, a także samotności i utraty bliskich. 18 proc. badanych obawia się najbardziej cierpienia.
Wesprzyj nas już teraz!
Osoby starsze najbardziej boją się cierpienia, młodsze złych warunków życia na starość, utraty bliskich i samotności. O starości myśli 72 proc. dorosłych Polaków. 23 proc. o tym nie rozmyśla, a 5 proc. deklaruje, że nie musi o niej myśleć, ponieważ są już starzy. Z badań wynika, że Polacy granicę młodości ustalają na 37 rok życia, po nim następować ma wiek dojrzały, trwający do 64 roku.
Na pytanie o to, jak Polacy chcieliby spędzić swoje stare lata, 64 proc. chciałoby dalej mieszkać we własnym mieszkaniu, korzystając z doraźnej pomocy bliskich, obecności przyjaciół i sąsiadów. 15 procent wskazało na zamieszkiwanie wspólnie z dziećmi, wnukami bądź dalsza rodziną, 8 procent badanych chciałoby mieszkać dalej samodzielnie, korzystając z odpłatnej, fachowej pomocy. Najmniej respondentów wskazało na prywatne bądź publiczne domy spokojnej starości.
Źródło:interia.pl
mat