28 czerwca 2012

CBŚ na tropie przekrętów w … Ministerstwie Finansów

(fot.foxumon/sxc.hu)

Od początku wiadomo było, że ustawa hazardowa jest bublem prawnym, który będzie się raczej przyczyniał do powstawania większej ilości nadużyć w tym zakresie. W toczącym się w Białymstoku śledztwie, dotyczącym nielegalnego hazardu, tropy poprowadziły funkcjonariuszy CBŚ wprost do siedziby Ministerstwa Finansów.

 

Sprawa dotyczy nielegalnego hazardu z użyciem automatów do gier. Według śledczych osoby podejrzane prowadziły swoją działalność bez stosownych pozwoleń i wbrew obowiązującym przepisom. Co więcej, ukrywały swoje dochody z tego procederu i usiłowały je zalegalizować w niedopuszczalny prawem sposób, czyli po prostu „prały brudne pieniądze”. Pomysłowi właściciele przeprogramowali automaty tak, że oprócz niskich, dawały także wysokie wygrane. Według prawa tego rodzaju urządzenia mogą być wystawiane tylko w kasynach i salonach gier.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kontrola w resorcie finansów przeprowadzona została na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku. Takie informacje podał w środę rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Według dostępnych informacji zabezpieczono m.in. dokumentację oraz część komputerów. Istnieje podejrzenie, że z pominięciem prawa udzielano koncesji i pozwoleń na wprowadzanie do obrotu maszyn o niskich wygranych.

 

W sprawie podejrzanych jest ok. 60 osób, wśród których jest kilkunastu biegłych rzeczoznawców, którzy niezgodnie z prawem poświadczali, że niemożliwym jest przeprogramowanie automatów na wyższe wygrane, co jak już teraz wiadomo, nie jest zgodne z prawdą. Podejrzani są także organizatorzy tych ”lewych” przedsięwzięć. W toczącym się od trzech lat śledztwie postawiono już zarzut jednej z pracownic Ministerstwa Finansów. Było to w 2010 roku. Oskarżona przekroczyła swoje uprawnienia w zakresie rejestracji automatów. Przez cały okres trwania postępowania skonfiskowano ponad trzysta przeprogramowanych „jednorękich bandytów”.

 

Według szacunków straty budżetu państwa można liczyć w miliardach, choć dokładne dane na ten temat nie są znane.

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.biznes.interia.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram