Członek watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, ks. Augusto Zampini Davies podkreślił konieczność angażowania się Kościoła w kwestie globalne. Zdaniem kapłana, takie wartości jak sprawiedliwość, pokój, włączenie, solidarność, opieka zdrowotna i troska o środowisko naturalne wynikają z Ewangelii, a Kościół i ONZ mają wspólny cel: budowę bardziej sprawiedliwego systemu ekonomicznego.
Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, według kapłana zajmuje się „wszystkimi społecznymi kwestiami, wraz z tymi które dzieją się poza Kościołem”. – Nie mamy planu – powiedział w wywiadzie z Crux Now. – Nie jesteśmy partią polityczną, ale wiemy czego chcemy. Dzisiaj, bardziej sprawiedliwy system ekonomiczny jest naszym wspólnym celem, który dzielimy wraz z innymi religiami, z wieloma zaangażowanymi w globalne finanse oraz wszystkimi tymi, którzy wspierają Cele Zrównoważonego Rozwoju [ONZ – red.] – podkreślał.
Wesprzyj nas już teraz!
Autorzy wywiadu uderzają w krytyków papieża Franciszka, wskazujących, że kwestie globalne przysłaniają podczas obecnego pontyfikatu sprawy wiary. Zdaniem Crux Now – powtarzających za ks. Daviesem – globalne wyzwania dzisiejszego świata mają swoje ewangeliczne postawy, a Kościół jest wezwany na nie odpowiedzieć.
– Podążamy za Chrystusem, a On przyszedł by zaprowadzić Królestwo Boże pełne sprawiedliwości, pokoju i włączenia – przekonuje kapłan. – A to oznacza, że Kościół jest wezwany do pracy tam gdzie jest pokój, sprawiedliwość, ale i wojna. Jest wezwany do pracy w służbie zdrowia, na rzecz środowiska naturalnego, w polityce i świecie finansów. To wezwanie płynące z Ewangelii – podkreślił.
– Nie możemy stać z założonymi rękami, kiedy ludzie są wykorzystywani, zniewalani, a planeta zanieczyszczana – zaznaczył. – Chcemy zrobić co do nas należy – dodał. By to osiągnąć, zdaniem kapłana potrzeba „radykalnej zmiany” mającej nastąpić w przeciągu jednego pokolenia. Potrzeba szybko odpowiedzieć na zasadnicze pytania: „jak dokonać transformacji z gospodarki napędzanej paliwami kopalnymi na odnawialne źródła energii, bez konieczności by najbiedniejsi za to zapłacili?”
Zdaniem kapłana, na ostatnim Forum Ekonomicznym w Davos, watykańskiej delegacji nie poświęcono wystarczającej uwagi. Jednak jak sam zaznacza – „nie jechaliśmy tam perorować, ale słuchać, uczyć się, a kiedy zapytają nas o radę – udzielać jej”.
Warto zastanowić się, czy – niepodważalnie – ewangeliczne wartości takie jak pokój, opieka zdrowotna czy solidarność odbierane są przez wszystkich uczestników międzynarodowych konferencji w ten sam sposób. Wiemy, że tzw. opieka zdrowotna i prawa reprodukcyjne zapisane w Celach Zrównoważonego Rozwoju to nic innego jak promocja aborcji, antykoncepcji, sterylizacji i edukacji seksualnej w duchu ideologii gender. Czy są to zatem ewangeliczne wartości?
Ponadto, w przeszłości już wielokrotnie próbowano zbudować raj na ziemi bez Pana Boga. Wiemy aż za dobrze jak kończyły się takie pomysły.
Źródło: cruxnow.com
PR
czytaj także:
Więcej polityki mniej Ewangelii. ONZ „nawraca” Watykan?