Perspektywa kształtowania się długoterminowej relacji cen złota i srebra może okazać się niezwykle korzystna dla tych, którzy zdecydują się zainwestować w srebro lub już posiadają je w swoich kolekcjach. Z historycznego punktu widzenia cena srebra jest bowiem mocno niedoszacowana.
W wiekach XIX i na początku XX, a także w styczniu 1980 r. wspomniana relacja oscylowała wokół 15:1 na korzyść złota. Na początku lat 90. stosunek ten przekroczył poziom 100:1, obecnie zaś kształtuje się w granicach 60:1. Mimo, że w 7 przypadkach na 10 cena srebra podąża za ceną złota, rzadko zdarza się, by zmiany te miały podobną wartość procentową. Notowania srebra od zawsze charakteryzują się większą zmiennością i to niezależnie od sytuacji na rynku. Podczas hossy, gdy cena złota rośnie, cena srebra zwykle jeszcze szybciej szybuje w górę. Kiedy złoto notuje spadki, srebro również spada, ale w przyspieszonym tempie.
Wesprzyj nas już teraz!
Dziś srebrna uncja kosztuje około 20 dolarów, a złota – około 1250. Notowania złota spadły w tym roku o 25 proc., a srebra o 35 proc. Srebro podąża więc za złotem i reaguje silniej. W okresie 2002-2012 cena złota nieustająco rosła, łącznie aż o 480 proc. Cena srebra zaś mimo, że po drodze zanotowała 3 roczne spadki, wzrosła łącznie o 502 proc. Obecnie relacja cenowa złota do srebra wynosi 62:1. W ostatnich dwóch latach przekraczała poziom 50:1. W tym czasie wielkość popytu na srebro inwestycyjne i lokacyjne przekroczyła popyt na złoto. Innymi słowy, sprzedano 50-60 razy tyle uncji srebra, co złota.
Część ekspertów jest zdania, że czeka nas powrót do historycznych relacji cenowych złota i srebra. W 2014 r. spodziewany jest wzrost cen metali szlachetnych, w tym srebra aż o 17 proc. Z uwagi na to, że notowania srebra wahają się silniej, niż w przypadku złota, jego cena powinna wzrosnąć szybciej, zmniejszając relację cenową. Po wtóre, ilość wydobywanego na świecie srebra jest zaledwie 10 razy większa, niż wydobycie złota. Mówiąc inaczej – nie będzie wystarczającej ilości srebra, by zapewnić 50 czy 60 srebrnych uncji na każdą zakupioną przez inwestorów uncję złota.
Tomasz Tokarski
Źródło: rynekalternatywny.pl