4 stycznia 2013

Cena srebra wzrośnie?

(fot. Kuebi = Armin Kübelbeck / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Takiego zdania jest John Embry, główny strateg inwestycyjny w Sprott Asset Managment, który uważa, że cena srebra pójdzie mocno w górę w tym roku. Głównym powodem jest przewyższający podaż popyt, głównie ze strony przemysłu, który w ostatnich latach znacząco wykorzystał zasoby srebra z kurczących się, naziemnych źródeł.

 

Malejące zasoby napędzają inwestorów, by inwestować w ten szlachetny metal. Obecnie jednak popyt znacznie przekracza podaż, zarówno jeśli chodzi o wydobywane srebro, jak i to pochodzące z recyklingu. Ceny srebra w tym roku mogą mocno wzrosnąć.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Światowy przemysł jest napędzany przede wszystkim elektrycznością. Srebro jest wykorzystywane w przełącznikach, w panelach sterowania maszyn, procesach chemicznych, kontrolerach ruchu kolejowego, a nawet w przyciskach wind, kuchenkach mikrofalowych, telewizorach czy komputerach.

 

Srebro znalazło zastosowanie także w bateriach opartych o cynk i tlenki srebra. Mają one dwukrotnie większą pojemność niż stare baterie kwasowo-ołowiowe. Jest ono dużo odporniejsze na wysokie temperatury. Srebrnych baterii nowego typu używa się w samolotach i łodziach podwodnych, a także w szybach wiertniczych.

 

Tlenki srebra stosuje się także w nadprzewodnikach, które działają nawet w kilkukrotnie wyższej temperaturze niż normalne. Co więcej srebro stopione z materiałami nadprzewodzącymi samo zyskuje takie właściwości przez co eliminowane są straty energii.

 

Swoistą nowością jest tak zwane niewidzialne srebro. To przezroczysta warstwa umieszczana na szybach okien termicznych. Odbija ona gorące promienie słoneczne latem przy okazji zatrzymując ciepło w domu. Te technologia dynamicznie zdobywa rynek, ponieważ odbija prawie 95 procent światła słonecznego. To nowa metoda na oszczędność energii w domu.

 

Srebro konsumuje również przemysł samochodowy i medyczny. Produkcja samochodów zwiększa się z każdym rokiem, więc i zużycie srebra nie będzie maleć. Medycyna z kolei używa go między innymi do przyspieszania odbudowy kości i gojenia ran. Wykorzystuje się je także do filtrowania wody, produkcji specjalistycznych środków opatrunkowych czy okularów. W Stanach Zjednoczonych jedna na osiem par zawiera w sobie srebro.

 

W raportach na temat konsumpcji srebra przez przemysł wskazuje się, że wzrośnie zapotrzebowanie na nie właśnie w przemyśle, podczas gdy jego zużycie w fotografii będzie systematycznie maleć. Z kolei jubilerstwo powinno utrzymać swoją konsumpcję na mniej więcej stałym poziomie. Spadnie również jego ilość wykorzystywana do produkcji przedmiotów użytkowych. Wiąże się to z wzrostem cen, który sprawi, że srebrne przedmioty staną się dla wielu osób niedostępne. Ostatni trend odwrócić mogą Chiny. Zwiększy się tutaj grupa osób zamożnych. Ponadto  inwestowanie w srebro ma w Kraju Środka wielowiekową tradycję. Cała sytuacja odbije się także na rynku monet, medali i sztabek srebrnych, który może wzrosnąć.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: rynekzlota24.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 149 897 zł cel: 300 000 zł
50%
wybierz kwotę:
Wspieram