Już 1 stycznia 2025 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne może przestać działać. Tego oczekuje nowa sejmowa większość. Projekt ustawy likwidującej CBA został już opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Projekt ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych i likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego – to nowy pomysł sejmowej wielkości na walkę z korupcją. Politycy związani z Koalicją Obywatelską od kilku miesięcy mówili o pomyśle likwidacji CBA. Teraz sprawa wydaje się nieco bliższa temu rozwiązaniu, bowiem Rządowe Centrum Legislacji opublikowało treść projektu ustawy wprowadzającej poważne zmiany w funkcjonowaniu struktur państwowych zajmujących się ściganiem tego rodzaju działalności przestępczej. Projekt zakłada całkowitą likwidację CBA.
Po wygaszeniu działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, obowiązki tej jednostki miałyby zostać przejęte przez inne polskie służby. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektowanej regulacji, wielość postulatów likwidacji CBA, która jest proporcjonalna do wielości ujawnianych sygnałów co do nieprawidłowości w zakresie stosowania przez CBA metod i technik operacyjnych, wymusza podjęcie radykalnych kroków – napisano.
Wesprzyj nas już teraz!
„Reforma pozwoli przy tym ograniczyć liczbę polskich służb specjalnych wyposażonych w instrumenty umożliwiające ingerencję w prawa i swobody obywatelskie m.in. poprzez wykorzystywanie niejawnego oprogramowania inwigilacyjnego” – napisano w uzasadnieniu.
Autorzy regulacji zaznaczyli, że podstawowym założeniem proponowanych zmian jest likwidacja CBA i przeniesienie ciężaru walki z korupcją na inne wyspecjalizowane w tym zakresie instytucje. „Zadania obecnie realizowane przez CBA zostaną przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Policji” – napisali autorzy projektu. W ramach policji zostanie utworzone Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.
Źródło: PAP/Marcin Chomiuk
Oprac. WMa