Dziecko w nowelizacji przedstawiane jest jako wyizolowane indywiduum a nie jako część rodziny. W rezultacie staje się ono własnością państwa a rodzice zostają pozbawieni możliwości chronienia swoich dzieci przed rządem – czytamy w analizie prawnej poprawki do konstytucji, która będzie przedmiotem referendum w Irlandii. Opinię prawną przygotowało Centrum Prawne Ordo Iuris.
W sobotę 10 listopada Irlandczycy będą mogli wypowiedzieć się za akceptacją lub odrzuceniem nowej poprawki do konstytucji, która pozwoli władzom na odbieranie nieletnich spod opieki rodziców, gdy ci „dopuszczą się zaniedbań”. „Rząd nie jest upoważniony do podejmowania jednostronnej oceny, czy odebranie konkretnego dziecka rodzicom leży w jego najlepiej pojętym interesie”. Taka ocena powinna stać się przedmiotem kontroli niezależnego sądu, który posiada uprawnienie do uchylenia decyzji rządu i przywrócenia dziecka rodzicom, jeżeli inaczej oceni to, co leży w „najlepiej pojętym interesie” dziecka. Prawnicy z Ordo Iuris konkludują, że konwencja nie daje rządowi wolnej ręki do ingerowania w prawa rodzicielskie nawet w przypadkach „ewidentnego nadużywania praw rodzicielskich”.
Wesprzyj nas już teraz!
W opinii centrum, prawa rodzicielskie nie mają wprawdzie charakteru absolutnego, ale jednak mają niewątpliwie charakter podstawowy. Potwierdza to art. 18 ust. 1 stanowiący, że: „Państwa-Strony podejmą wszelkie możliwe starania dla pełnego uznania zasady, że oboje rodzice ponoszą wspólną odpowiedzialność za wychowanie i rozwój dziecka. Rodzice (…) ponoszą główną odpowiedzialność za wychowanie i rozwój dziecka. Jak najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka ma być przedmiotem ich największej troski”.
„Nowelizacja nie definiuje pojęcia „obowiązku rodzicielskiego” co pozwala państwu nadawać mu dowolne znaczenie. Podobną swobodę posiada rząd przy ustalaniu znaczenia terminu „najlepszy interes dziecka”, ponieważ nie został on zintegrowany z kategorią praw rodzicielskich. Również okres, przez który naruszenia praw dziecka musiałyby mieć miejsce by usprawiedliwiać przymusowe odebranie dziecka rodzicom, rząd będzie mógł dowolnie określić” – czytamy w analizie.
Dlatego Centrum Prawne Ordo Iuris stwierdza, że także w świetle Konwencji ONZ o prawach dziecka wprowadzenie omawianej poprawki do konstytucji oznaczać będzie, że „to już nie rodzina jest podstawowym gwarantem praw dziecka, ale staje się nim państwo”.
Całość opinii prawnej na stronie Centrum Prawnego Ordo Iuris.
luk, mat