Głosami koalicji 13 grudnia Sejm RP nie poparł w piątek wniosku PiS i Konfederacji o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie karania za tzw. mowę nienawiści. W efekcie projekt trafił do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 192 posłów, przeciwko – 238. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału aż 30 posłów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami katalog przesłanek przestępstw motywowanych nienawiścią obejmuje przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznaniową oraz bezwyznaniowość. Rządowy projekt zakłada uzupełnienie go o wiek, płeć, niepełnosprawność oraz orientację seksualną. Dotyczy on przepisów Kodeksu karnego, odnoszących się do przestępstw stosowania przemocy lub bezprawnej groźby za co grozi do 5 lat więzienia, nawoływania do nienawiści – do 3 lat więzienia oraz znieważenia grupy ludności lub pojedynczej osoby za co teraz grozi do 3 lat więzienia, zaś po zmianie – do 2 lat.
Wesprzyj nas już teraz!
Posłowie PiS i Konfederacji, którzy złożyli wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu podkreślając, że nowelizacja Kodeksu karnego wprowadzi cenzurę i ograniczy wolność słowa.
Projekt nowelizacji Kodeksu karnego został skierowany do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji ds. dzieci i młodzieży w celu rozpatrzenia.
Źródło: PAP . Oprac. TG
Karanie za „mowę nienawiści”. Ktoś dostrzega konsekwencje tego lewicowego wymysłu?