21 maja 2024

Cenzura sanitarna powróci? WHO uchwaliła Projekt Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych

(Fot. Oprac. GS/PCh24.pl)

Na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia ukazał się nowy projekt Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, czyli regulacji mających na celu zapobieganie pandemiom. Choć w projekcie zrezygnowano z postanowień ograniczających rolę państw w procesie wprowadzania stanów pandemicznych, pozostawiono jednak zapisy o zwalczaniu „dezinformacji”, które mogą skutkować cenzurowaniem treści – alrmuje Instytut Ordo Iuris.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ – LINK

Ostateczne zatwierdzenie przepisów nastąpi na przełomie maja i czerwca. Jak zauważa OI w swojej analizie, z poprzedniej wersji projektu przepisów usunięto słowo „niewiążące”, które odnosiło się do rekomendacji. Może to prowadzić do wniosku, że WHO będzie próbowała zobowiązać państwa do przyjmowania wydawanych zaleceń. Póki co podkreślono, że rekomendacje te faktycznie mają mieć charakter niewiążący.

Wesprzyj nas już teraz!

W projekcie umieszczono również definicję „pandemii” i „stanu zagrożenia pandemicznego”. Określane są one jako stany cechujące się m.in. szybkim rozprzestrzenianiem w wielu państwach i regionach, powodowaniem zakłóceń gospodarczych, społecznych i politycznych czy potrzebą szybkich i skoordynowanych działań. Jest to wyjaśnienie podobne do definicji pandemii, która pojawiła się w projekcie tzw. traktatu antypandemicznego w październiku 2023 r. Z ostatniej wersji projektu traktatu została ona jednak wykreślona i przeniesiona do Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych.

W przepisach dotyczących zasad ogólnych, będących swego rodzaju dyrektywami co do interpretowania i wdrażania Przepisów, pozostawiono fragment odnoszący się do „godności, praw człowieka i podstawowych wolności osób”. Jego usunięcie postulowano we wcześniejszych projektach. Ta propozycja spotkała się z dużą krytyką, gdyż od momentu przyjęcia Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych w 1969 roku postulowano ich większe związanie z prawami człowieka.

Autorzy projektu pozostawili zapis o obowiązku osiągnięcia przez Dyrektora Generalnego WHO konsensusu z państwem członkowskim w kwestii wprowadzenia na jego terytorium Stanu Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym. Usunięcie tego przepisu doprowadziłoby do znacznego ograniczenia suwerenności państw w zakresie polityki zdrowotnej.

W aneksie do projektu zawarto natomiast propozycję postanowienia, na mocy którego „każde Państwo-Strona rozwija, wzmacnia i utrzymuje podstawowe zdolności” m.in. w zakresie „komunikacji ryzyka, w tym zwalczania informacji wprowadzających w błąd oraz dezinformacji”. Ordo Iuris wskazuje, że tego typu zapisy mogą prowadzić do ograniczenia wolności słowa.

Na pozytywna opinię zasługuje rezygnacja z określonych przepisów MPZ, na mocy których rekomendacje WHO mogłyby z czasem nabrać wiążącego charakteru czy rezygnacja z postanowień, w efekcie których rola państw członkowskich WHO w procesie wprowadzania stanów pandemicznych zostałaby mocno ograniczona. Z drugiej strony, zastrzeżenia nadal budzą przepisy jednego z aneksów, tyczące się zwalczania „nieprawdziwych informacji” czy „dezinformacji”. Dlatego też warto pamiętać, iż zmiany, z pewnymi zastrzeżeniami, zmierzają w dobrym kierunku, zwłaszcza w porównaniu z pierwszymi projektami nowelizacji – wskazał Patryk Ignaszczak z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

OI / oprac. PR

„Nie wszystko poszło dobrze” – filmowy dokument o dramatach reżimu pandemicznego

USA: szokujący raport na temat „pandemii” Covid-19. Wskazano „katastrofalne błędy” rządu i polityków

Wyznawcy „pandemii” przyznają się do błędów? Osobliwe wyznania w „Tygodniku Powszechnym”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 178 390 zł cel: 300 000 zł
59%
wybierz kwotę:
Wspieram