Ordynariat Personalny Katedry Świętego Piotra podtrzymuje zdecydowany zakaz przystępowania do Komunii świętej dla rozwodników żyjących w nowych związkach i niezachowujących czystości.
16. stycznia Ordynariat przedstawił dokument z wytycznymi dotyczącymi wcielania w życie adhortacji posynodalnej Amoris laetitia. Inaczej niż w przypadku biskupów maltańskich czy wikariusza generalnego diecezji Rzymu, autorzy dokumentu trwają przy nauczaniu Kościoła, jasno wyłożonym choćby Familiaris Consortio Jana Pawła II.
Wesprzyj nas już teraz!
Ordynariat Personalny Katedry Świętego Piotra to jeden z trzech ordynariatów personalnych powołanych do życia przez Benedykta XVI dla byłych anglikanów, którzy chcieli wrócić do jedności z Rzymem. Ordynariat powstał w 2012 roku na gruncie konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus i obejmuje obszar Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jego członkowie wywodzą się przede wszystkim z Episkopalnego Kościoła Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Kościoła Anglikańskiego Kanady. Siedzibą ordynariatu jest Houston w amerykańskim stanie Teksas.
Przewodniczący ordynariatowi biskup Steven Lopes zwraca uwagę, że ci wierni, którzy wątpią o ważności swojego sakramentalnego małżeństwa, powinni skierować sprawę do odpowiednich instytucji kościelnych. Jeżeli okaże się, że ich małżeństwo rzeczywiście było nieważne, mogą wstąpić w prawdziwy związek małżeński. Jeżeli jednak nieważność nie zostanie stwierdzona, a oni mimo wszystko wejdą w ponowny związek, to znajdą się w obiektywnym stanie grzechu ciężkiego i będą wykluczeni z możliwości przystępowania do sakramentów. Biskup cytuje wyraźne słowa z Katechizmu Kościoła Katolickiego: „Pojednanie przez sakrament pokuty może być udzielane tylko tym, którzy żałują, że złamali znak Przymierza i wierności Chrystusowi, i zobowiązują się żyć w całkowitej wstrzemięźliwości” (KKK 1650). Jak podkreśla, jeżeli nowy związek nie może zostać z ważnych przyczyn rozwiązany (na przykład ze względu na dobro dzieci), to oboje partnerzy są zobowiązani do życia „jak brat i siostra”.
Biskup podkreśla, że w odróżnieniu od wspólnot anglikańskich, Kościół katolicki przechowuje autentyczną naukę moralną. Wspólnoty protestanckie tymczasem „dopuściły rozwody, zliberalizowały antykoncepcję, pozwoliły aktywnym homoseksualistom na przystępowanie do Komunii” i zaczęły nawet błogosławić związki homoseksualne.
Źródło: Katholisches.info
Pach