5 października 2016

Chcą specjalnego urzędnika do ochrony praw „tęczowych”. ONZ zadecyduje jeszcze w listopadzie

(fot. Forum)

W listopadzie Zgromadzenie Ogólne ONZ zadecyduje czy zatwierdzić kontrowersyjny nowy urząd do egzekwowania specjalnych praw opartych na „orientacji seksualnej” i „tożsamości płciowej”.


Chodzi o niezależnego eksperta ds. LGBT, który ma monitorować wdrażanie antydyskryminacyjnych przepisów wobec lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych na całym świecie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rada Praw Człowieka ustanowiła bezprecedensowy urząd „niezależnego eksperta ds. zwalczania przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową” w drodze uchwały, która ledwo przeszła w czerwcu tego roku. Po przyjęciu uchwały, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon mówił, że „było to zdarzenie bezprecedensowe, jeśli chodzi o kwestie praw osób LGBT w siedzibie ONZ”.

 

Grupa państw afrykańskich chce zaskarżyć uchwałę i uniemożliwić utworzenie nowego urzędu. Stany Zjednoczone oraz kraje europejskie, w tym w szczególności państwa skandynawskie, które udzielają pomocy Afryce w ramach systemu ONZ i pomocy dwustronnej, wszczęły naciski na nie, by nie blokowały mandatu nowego eksperta i nie kwestionowały działań Rady Praw Człowieka.

 

Jeśli państwa te nie ugną się, to jest szansa, że uchwała niższego organu ONZ – Rady Praw Człowieka, w której zasiadają przedstawiciele 47 państw spośród 193 krajów członkowskich – zostanie zbadana przez Walne Zgromadzenie i ostatecznie może zostać odrzucona podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

Powołanie nowego urzędu to odpowiedź na strzelaninę w homoklubie w Orlando z 12 czerwca br. „Niezależny ekspert” ma pełnić swoja funkcję przez okres trzech lat i będzie „walczyć z wyzwaniami, jakie napotykają osoby LGBT na całym świecie”.

 

Rada Praw Człowieka ONZ z siedzibą w Genewie omawiała tę kwestię prawie przez cztery godziny w dniu 30 czerwca, zanim podjęła uchwałę w sprawie utworzenia nowego stanowiska. Debata – donosiła agencja Reutera – ujawniła „ostre różnice między krajami członkowskimi Rady Praw Człowieka, ponieważ kilka krajów usprawiedliwiało swoje głosy uwarunkowaniami tradycji kulturowych wobec seksualności”.

 

 

 

Źródło: lifesitenews.com., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram