Chiny jako „lider zglobalizowanego świata” zamierzają budować „nowy model” stosunków ze Stanami Zjednoczonymi – zapowiedział w środę w Genewie prezydent Xi Jinping. Chiński przywódca zaapelował także do całego zjednoczenia świata w walce z ociepleniem klimatu.
W przemówieniu wygłoszonym w środę w siedzibie ONZ w Genewie Jinping podkreślił, że Pekin chce być liderem zglobalizowanego świata, który wielkie problemy będzie rozwiązywać w wyniku współpracy międzynarodowej.
Wesprzyj nas już teraz!
Lider komunistycznego państwa ostrzegał przed izolacjonizmem i protekcjonizmem handlowym. – Protekcjonizm handlowy i poczucie izolacji nikomu nie przyniosą korzyści. Duże kraje powinny traktować mniejsze kraje jak równy równego, a nie działać jak hegemon narzucający swoją wolę innym – przekonywał.
Xi Jinping wezwał światowych liderów politycznych do jedności w kwestiach ochrony środowiska, walki z terroryzmem, rozbrojenia jądrowego i innych problemów globalnych. – Będziemy budować krąg przyjaciół na całym świecie – ogłosił.
– Będziemy dążyć do zbudowania nowego modelu relacji z głównymi krajami: ze Stanami Zjednoczonymi i wszechstronnego partnerstwa strategicznej współpracy z Rosją; partnerstwa na rzecz pokoju, rozwoju, reform między różnymi cywilizacjami, partnerstwa jedności i współpracy między krajami BRICS – kontynuował.
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął przemówienie przywódcy Państwa Środka. – To bardzo pocieszające, że Chiny chcą objąć rolę lidera w dzisiejszym świecie – stwierdził.
– Zawsze stawiamy prawa człowieka ponad wszystko. Ciężko pracowaliśmy, by te prawa rozwijać i ich przestrzegać – stwierdził szef komunistycznego kraju.
Władze Chin w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dopuściły się i wciąż dopuszczają się strasznych zbrodni. Polityka jednego dziecka, której zniesienie odtrąbiono, de facto wciąż jest kontynuowana. Przeciwnicy „jedynej słusznej partii” wciąż są zsyłani na reedukację do obozów pracy, a więźniów pozbawia się organów. Trwają prześladowania Kościoła. Z tych powodów liderzy organizacji broniących praw człowieka nie kryli poirytowania przemową.
Jak by tego było mało, chiński przywódca dodał: – Chiny nie będą dążyć do hegemonii lub rozszerzania strefy wpływów. Swoje przemówienie w ONZ Xi Jinping wygłosił na koniec wizyty w Szwajcarii, gdzie był gościem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Był pierwszym przywódcą chińskim, który wziął udział w spotkaniu najbogatszych ludzi świata, polityków, ekonomistów i dziennikarzy.
Agencja Reutera zauważa, że Donald Trump zapowiedział, iż wstrzyma fundusze amerykańskie na rzecz ONZ. Gdyby tak się stało, wielu biurokratów straci posadę, chyba, że środki przyznają inne państwa. W tym tygodniu Departament Stanu USA przesłał na konto oenzetowskiego Zielonego Funduszu Klimatycznego 500 mln dol.
Źródło: reuters.com
AS