Potwierdziliśmy wolę ożywienia polsko-algierskich relacji, szczególnie w tak istotnej dziedzinie jak sektor energetyczny, Algieria okazała się solidnym partnerem dla całej Europy – powiedział w piątek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoim algierskim odpowiednikiem.
Sikorski rozmawiał w piątek w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Algierii Ahmedem Attafem. Na konferencji po spotkaniu szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Algiera od lat należy do najważniejszych partnerów Polski na kontynencie afrykańskim i wyraził wolę bliżej współpracy z tym krajem Afryki północnej.
– Potrzebujemy przyśpieszenia, bo Algieria i Polska mają sobie wiele do zaoferowania, mamy dobre postrzeganie naszych krajów od wielu dekad i za tym powinny pójść bliższe relacje polityczne i ekonomiczne – powiedział Sikorski.
Wesprzyj nas już teraz!
– Potwierdziliśmy wolę ożywienia naszych relacji, szczególnie w tak istotnej dziedzinie jak sektor energetyczny. Algieria okazała się solidnym partnerem dla całej Europy w dziedzinie energetycznej, jest jednym z największych producentów gazu ziemnego na świecie, to także kraj, który realizuje ambitne projekty w dziedzinie energii odnawialnej np. zielonego wodoru – mówił Sikorski.
– Chcielibyśmy zintensyfikować współpracę w handlu produktami rolnymi, a także w nowych technologiach – zaznaczył. Poinformował też, że ustalono, iż kontynuowana będzie praktyczna współpraca na szczeblu ambasad, w szczególności Polska będzie wrażliwa na algierskie postulaty sprawując prezydencję w UE w przyszłym roku. Sikorski zachęcił też polski biznes do przyjrzenia się, jakie możliwości inwestycyjne daje rozwój Algierii.
Szef polskiego MSZ podkreślił, że podczas rozmowy z Attafem „potwierdzili silne przywiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w wymiarze regionalnym, zarówno w Europie, jak w regionie Sahelu, w którym wyzwania dramatycznie rosną”. Sikorski zwrócił uwagę, że w tym regionie mamy do czynienia z brakiem stabilności politycznej, terroryzmem, nielegalnymi migracjami i działalności obcych sił najemnych.
Szef algierskiej dyplomacji na wstępie podkreślił przyjacielskie relacje między jego krajem i Polską, zwrócił uwagę na historię wzajemnej współpracy i wkład Polaków w rozwój Algierii, szczególnie w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości.
Wyraził też „głęboką nadzieją na projekty inwestycyjne korzystne dla obu stron”. – Uzgodniliśmy dziś organizację pierwszej rundy komisji rządowej algiersko-polskiej w dziedzinie współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej, która została powołana na mocy porozumienia z 2017 roku – powiedział Attaf.
Mówił też, że uzgodnił z Sikorskim potrzebę dokończenia negocjacji nt. projektów umów bilateralnych w zakresie rolnictwa, szkolnictwa wyższego, badań naukowych i sportu. Mają być też, jak wskazał, aktualizowane stare umowy i porozumienia, które nie są dostosowane do obecnych realiów i wymagań. Dodał, że w sprawach energetycznych uzgodniono, że powołany zostanie roboczy zespół, którego zadaniem będzie określenie ram współpracy na tym polu.
Źródło: PAP