Choć w tym mieście, słynącym m.in. z rekordowej ilości mieszkających tam miliarderów, zarejestrowana jest większość największych krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw działających w Rosji, lepiej nie rozpoczynać tam działalności gospodarczej. Pod względem utrudnień związanych z rejestracją i prowadzeniem firmy znalazło się bowiem na szarym końcu z 30 rosyjskich miast, ocenionych przez Bank Światowy i Międzynarodową Korporację Finansową. Mowa oczywiście o Moskwie…
Organizacje finansowe wzięły pod lupę 30 rosyjskich miast, aby ocenić, jakie stwarzają warunki dla potencjalnych inwestorów. Zastosowano przy tym cztery kryteria: rejestracja firmy, nabycie prawa własności do zakupionej nieruchomości, otrzymanie pozwolenia na budowę oraz włączenie obiektu do sieci energetycznej.
Wesprzyj nas już teraz!
W St. Petersburgu najłatwiej jest rozpocząć działalność. Obowiązuje tam bowiem zasada „jednego okienka”. Pod tym względem najgorzej jest w Surgucie, gdzie koszty z nią związane są trzykrotnie wyższe niż średnia w kraju. Niewiele lepiej wypada w tym temacie Saransk, pod względem prędkości załatwiania formalności rejestracyjnych jest na 20 miejscu.
Surgut z kolei jest miejscem, gdzie najszybciej można dostać pozwolenie na budowę. Najłatwiej do sieci można się podłączyć w Saransku. Liderem w rejestrowaniu nieruchomości jest Kaługa.
W rankingu bezwzględnie zwyciężył jednak Ulianowsk. Nie jest najlepszy w żadnej z wymienionych kategorii, ale przedsiębiorcom funkcjonuje się tam najlepiej. Tam swoje siedziby mają koncern SABMiller z branży piwowarskiej, UAZ – z motoryzacyjnej czy Avistar – z lotniczej. Działalność gospodarcza jest tam prowadzona sprawniej o 60-65% niż gdzie indziej. Co więcej, od 11 lat funkcjonuje tam urząd rzecznika praw przedsiębiorców. Jego odpowiednik na szczeblu centralnym powstał zaledwie parę dni temu.
Gubernator miasta Siergiej Morozow podkreśla, że w procesie tworzenia prawa bierze się pod uwagę zdanie ludzi biznesu, podatki nie są wysokie, ponadto przedsiębiorcy inwestujący w miasto i region mogą liczyć na pomoc władz. Lokalne podatki są na niskim poziomie 5%, co wpłynęło na dynamiczny rozwój na rynku pracy. Powstało 4000 nowych etatów. Co więcej o 43% wzrosły wpływy do budżetu z podatków płaconych przez mniejszych przedsiębiorców.
Moskwa natomiast nie może się niczym pochwalić. Jest na szarym końcu pod względem utrudnień w rejestracji firmy, uzyskania prawa własności i podłączenia do sieci. Niewiele lepiej jest w przypadku pozwolenia na budowę (25 miejsce). Niestety wynik stolicy jest swego rodzaju odbiciem sytuacji przedsiębiorców w całym kraju. Na 183 ocenione w raporcie państwa, Rosja znalazła się na 120 miejscu. Głównym problemem jest oczywiście biurokracja i ogromna skala korupcji. Polska znalazła się na 64 miejscu, ze stratą 3 pozycji do sytuacji sprzed roku.
Iwona Sztąberek
Źródło: www.ekonomia24.pl