Nie żyje doktor nauk medycznych Władimir Czawinson. Naukowiec walczył ze starzeniem się i obiecywał Władimirowi Putinowi długowieczność. W podzięce rosyjski dyktator odznaczył badacza Orderem Przyjaźni za szczególne osiągnięcia w dziedzinie medycyny – informuje Interia.pl.
Czawison miał 77 lat. Badaniami nad długowiecznością zainteresował się w latach 70′ XX w. w NRD. Światową sławę przyniosło mu odkrycie bioregulatorów peptydowych. Jego 40-letnie badania przyczyniły się ochrony zdrowia ludzi na całym świecie, w tym także osób, które usuwały skutki awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Nie od dziś wiadomo, że Władimir Putin inwestuje znaczne sumy w technologie przedłużania zdrowego życia. Czawison obiecywał przywódcy Rosji dodatkowe 20 lat.
Wesprzyj nas już teraz!
Naukowiec był przekonany, że człowiek może żyć nawet 110-120 lat. W 2017 roku Putin odznaczył badacza Orderem Przyjaźni za szczególne osiągnięcia w dziedzinie medycyny.
Rosja jest ojczyzną idei transhumanistycznych i jednym z krajów, gdzie ta ideologia rozwija się najszybciej. To tam w XIX w. tworzyli tacy autorzy jak Nikołaj Fiodorow, na dzieła którego powołują się czołowi przedstawiciele nurtu: Raymond Kurzweil, Peter Thiel czy Max More. Prawosławny duchowny i filozof opracował koncepcję zbawienia, rozumianego jako umiejętność przedłużania życia i wskrzeszania zmarłych dzięki osiągnięciom technologicznym. Jednym z duchowych uczniów Fiodorowa był Konstantin Ciołkowski, inspiracja m.in. Elona Muska, prekursor kosmizmu i współczesnej astronautyki.
W Rosji działają liczne ruchy zwolenników przedłużania życia, jak Rosyjski Ruch Transhumanistyczny czy Krio-Rus. Podobne inicjatywy mogą liczyć na hojne wsparcie polityków, oligarchów i biznesmenów. Jak wynika z sondaży, w Rosji aż 18 proc. populacji „chce żyć wiecznie”.
Źródło: interia.pl / komentarz PCh24.pl
PR
Czy Yuval Harari świętuje Boże Narodzenie? Transhumanizm, AI i człowiek-boski
Roberto de Mattei: Czy Elon Musk to orędownik antyglobalizmu?