12 marca 2024

„Chega” jak portugalska „Konfederacja”? Czy konserwatyści uzdrowią państwo?

(fot. EPA/MIGUEL A. LOPES Dostawca: PAP/EPA.)

Najbardziej prawicowe z liczących się ugrupowań politycznych Portugalii odniosło spektakularny sukces w ostatnich wyborach parlamentarnych. 18,1 proc. obywateli obdarzyło poparciem konserwatywną „Chegę”, zapewniając jej silną pozycję w krajowej polityce. Partia Andre Ventury czterokrotnie powiększyła liczbę posłów, jacy będą reprezentować ją we władzach ustawodawczych. Czego można spodziewać się po konserwatystach w nadchodzącej kadencji?

Największym przegranym przeprowadzonego 10 marca głosowania jest z pewnością ogólnie pojęta lewica. Rządząca dotychczas Partia Socjalistyczna straciła w zestawieniu z poprzednimi wyborami 12 punktów procentowych poparcia i nie ma szans na utrzymanie się u steru rządów.

Na czele portugalskiej polityki socjalistów zastąpić ma centroprawica, zrzeszona w szerokiej koalicji Sojuszu Demokratycznego. W jego skład wchodzą: Partia Socjaldemokratyczna (bardziej zachowawcza niż wskazywałaby nazwa), Centrum Demokratyczne i Społeczne – Partia Ludowa; a także znacznie mniejsza Ludowa Partia Monarchistyczna.

Wesprzyj nas już teraz!

Ten szeroki sojusz mógłby swobodnie stworzyć rządzącą większość w połączeniu z „Chegą”. Centrowcy jednak bardziej obawiają się porozumienia z realną prawicą, niż braku zaprzysiężenia rządu… Szef socjaldemokracji Luis Montenegro zapowiedział, że na koalicję z partią Ventury nie wyrazi zgody.

Nie bez powodu. Konserwatyści z „Chegi”, podobnie jak Konfederacja nad Wisłą, krytykują naprzemiennie wymieniających się u steru rządów centro- prawicowców i socjalistów. – Na dziś dzień jedno jest pewne: system dwupartyjny w Portugalii jest skończony – komentował z satysfakcją sondażowe wyniki wyborów Ventura, zaznaczając, że mimo niechęci mainstreamu jego partii nie da się już ignorować.

Czym właściwie „Chega” odróżnia się od ugrupowań od dekad dominujących w krajowej polityce? W kampanii ugrupowanie sięgnęło przede wszystkim po hasła antykorupcyjne i wizje przywrócenia uczciwości oraz profesjonalizmu w instytucjach państwowych. To właśnie z powodu skandali związanych z łapówkarstwem w iberyjskim kraju rozpisano przedterminowe wybory.

Sam przywódca partii Andre Ventura to z wykształcenia prawnik; ma doświadczeniee wykładowcy uniwersyteckiego. Pracował również jako publicysta, komentator sportowy. Jest byłym alumnem jednego z seminariów duchownych. Mimo obrania innej niż kapłańska ścieżki życia Ventura nie przestaje odwoływać się do wiary. – Bóg powierzył mi trudną, lecz godną misję transformacji Portugalii – mówił polityk w 2020 roku.

W swoim programie „Chega” (nazwa partii oznacza tyle co: dosyć!) wyraża dosadny sprzeciw wobec niekontrolowanej migracji muzułmańskiej, podkreśla przywiązanie do własności prywatnej, wolności obywatelskich i zasad państwa prawa. Partia określa się jako prawica „konserwatywna, reformistyczna, liberalna i nacjonalistyczna”. Ugrupowanie deklaruje przywiązanie do wolnej inicjatywy gospodarczej i wiarę w reguły wolnego rynku.

Partia zaznacza w programie wyborczym konieczność ratowania tożsamości cywilizacyjnej i narodowej Portugalczyków. Jako dobro koniecznie wymagające obrony Chega wskazuje rodzinę rozumianą jako związek „oparty na intymnej relacji kobiety i mężczyzny”. Tego rodzaju węzeł służy przekazaniu życia i tradycji, podtrzymującej godność i dobrobyt narodów – sądzą przedstawiciele partii. Ugrupowanie chce wprowadzić świadczenia prorodzinne, pobudzające przyrost naturalny – jednak wyłącznie dla rodzin portugalskich i zamieszkujących w kraju.

Ugrupowanie Ventury upomina się również o państwową suwerenność. Jak wyjaśnia w swoim programie wyborczym, zamierza prowadzić kontrolowaną i odpowiedzialną politykę migracyjną i sprzeciwia się przenoszeniu prawa do decydowania o niej do jakichkolwiek ośrodków ponadnarodowych. „Chega” chce zapewnić pierwszeństwo w dostępie do zatrudnienia i rozwoju zawodowego Portugalczykom. Zdaniem partii państwo powinno również monitorować możliwy rozwój sieci terrorystycznej wśród cudzoziemców i jednoznacznie reagować na promocję radykalizmu, na przykład poprzez przymusowe zamykanie meczetów, w których szerzy się ekstremizm. Ugrupowanie chce również uszczelnić proces przyznawania obywatelstwa, by zapobiec utracie przez Portugalię charakteru narodowego.

Mało eksponowane w programie wyborczym partii są wątki obyczajowe, dotyczące m.in ekspansji lobby LGBT i niebezpiecznych ideologii płynnej tożsamości. 

Źródła: gaceta.es, portalchega.pt, partidochega.pt, libertaddigital.com

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 297 230 zł cel: 300 000 zł
99%
wybierz kwotę:
Wspieram