26 lipca 2013

Chińczycy podbijają Róg Afryki

(fot. Mart1n / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Etiopia podpisała umowę o wartości 700 mln dolarów z chińską firmą Huawei Technologies Co Ltd na rozbudowę infrastruktury mobilnej telefonii i wprowadzenie szybkiej sieci szerokopasmowej z zachowaniem standardu 4G w stolicy kraju Addis Abebie i 3G na terenie całego kraju. Jego realizacja umożliwi podwojenie liczby abonentów w całym kraju do 56 milionów.

 

Huawei, drugi na świecie największy producent sprzętu telekomunikacyjnego, od kilku lat jest zaangażowany w rozwój usług internetowych i telefonicznych w krajach Rogu Afryki. Szybko rozwijający się w Afryce przemysł telekomunikacyjny stał się w ostatnich latach symbolem jej wzrostu gospodarczego. Liczby mówią same za siebie. Według danych Banku Światowego w ubiegłym roku na całym kontynencie było prawie 650 mln abonentów, w porównaniu z zaledwie 25 milionami w 2001 r.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Porozumienie podpisali ze strony Etiopii Andualem Admassie, dyrektor generalny państwowego Ethio Telecom, zaś ze strony chińskiej dyraktor generalny Huawei Jony Duon. Wicepremier i minister komunikacji i technologii informacyjnych Etiopii, Debretsion Gebremichael, odnosząc się do podpisanej umowy powiedział, że chociaż obecnie celem jest zwiększenie liczby abonentów do 40 mln, jednak, wliczając w to standard 3G, nowa przepustowość stworzy możliwość pozyskania 56 mln abonentów w 2015 roku.

 

Umowa z Huawei jest połową wartego 1,6 mld dolarów projektu podzielonego po połowie między Huawei i ZTE, drugiego największego producenta sprzętu telekomunikacyjnego w Chinach. Minister Debretsion powiedział, że Etiopia podpisze drugą część umowy w przyszłym tygodniu.

 

Ethio Telecom jest jedynym operatorem telefonii komórkowej w liczącej ponad 80 mln ludzi Etiopii, jednego z ostatnich na afrykańskim kontynencie krajów, utrzymujących monopol państwa w dziedzinie telekomunikacji. Jednak i tutaj da się zauważyć pewne zmiany. W zeszłym roku rząd wydał zgodę prywatnym firmom na świadczenie wszystkich usług telekomunikacyjnych z wyjątkiem obsługi standardowych połączeń głosowych. Od tego czasu ministerstwo komunikacji i technologii informacyjnych otrzymało wnioski na świadczenie takich usług od 218 firm. Uzyskała już licencję południowoafrykańska firma MTN Group, największy w Afryce operator telefonii komórkowej.

 

Jednak rząd wykluczył dalszą liberalizację sektora telekomunikacyjnego, argumentując, że sześć mld birr (321 mln dolarów) dochodu, jakiego ta branża dostarcza co roku są wydawane na projekty kolejowe. Etiopia planuje budowę do 2020 r. 5 tys. km linii kolejowych.

 

Krzysztof Warecki

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram