22 września 2023

Chińscy biskupi wezmą udział w Synodzie dzięki nominacji Franciszka

(Franciszek i Xi Jinping, fot. prtscr/ youtube/ The New York Times)

W Watykanie ogłoszono dziś, że w rozpoczynających się 4 października obradach Synodu Biskupów nt. synodalności, obok biskupów z Hongkongu i Tajwanu, wezmą także udział dwaj biskupi z Chin kontynentalnych. Obaj kandydaci zostali wybrani przez komunistyczne władze, ale z uwagi na fakt, iż Stolica Apostolska nie uznaje Chińskiej Rady Biskupiej, hierarchowie dołączą do wydarzenia dzięki osobistej nominacji Franciszka.

Pierwszy z nich, to bp Antonio Yao Shun, 58-letni ordynariusz diecezji Jining w Mongolii Wewnętrznej. Był on pierwszym biskupem wyświęconym po podpisaniu w 2018 roku tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie wspólnych nominacji biskupich.

Jest ekspertem ds. liturgii. Po ukończeniu krajowego seminarium duchownego w Pekinie, studiował w Stanach Zjednoczonych oraz na Filipinach. Był wykładowcą seminaryjnym oraz kierownikiem duchowym. Od 2004 roku kierował pracami komisji liturgicznej, podlegającej Patriotycznemu Stowarzyszeniu Katolików Chińskich. W 2010 roku został wikariuszem generalnym, a w 2019 roku biskupem diecezjalnym w Jiningu.

Wesprzyj nas już teraz!

Diecezja Jining liczy około 70 tys. wiernych, wśród których posługuje 30 księży i 12 sióstr zakonnych. Została ufundowana w 1929 r., a jej duchową stolicą jest maryjne sanktuarium w Mozishan.

Drugi chiński hierarcha, to bp Giuseppe Yang Yongqiang, kierujący diecezją Zhoucun w prowincji Szandong. Wyświęcony został w 2010 roku za zgodą ówczesnego papieża Benedykta XVI. Od 2016 roku jest wiceprzewodniczącym Chińskiej Rady Biskupiej.

W latach 1987-89 uczęszczał do niższego seminarium duchownego w Jinan, po czym przeniósł się do wyższego seminarium w Szeszan koło Szanghaju. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku. Rok później został proboszczem, dokształcał się też w narodowym seminarium w Pekinie (2003-04). W latach 2005-10 wykładał w seminarium pw. Ducha Świętego w Jinan. W 2010 roku został wyświęcony na biskupa koadiutora diecezji Zhoucun. Od początku był uznawany zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i władze w Pekinie. Rządy w diecezji przejął w 2013 roku.

Diecezja Zhoucun liczy 16 tys. wiernych, wśród których pracuje 12 księży i 2 biskupów. Jej ordynariusz, bp Ma Xuesheng z powodu słabego zdrowia przebywa w szpitalu.

Podeskretarz Synodu Biskupów bp Luis Marín de San Martín wyjaśnił, że nazwiska obu hierarchów zostały przedstawione papieżowi przez Kościół w Chinach w porozumieniu z tamtejszymi władzami państwowymi. Ponieważ jednak Stolica Apostolska nie uznaje Chińskiej Rady Biskupiej, obaj biskupi wezmą udział w synodzie z nominacji papieskiej. Będą więc oni pełnoprawnymi delegatami na obrady z prawem głosu.

Mimo przedłużenia porozumienia Chiny-Watykan do 2024 r., prześladowania katolików wiernych Rzymowi (z tzw. Kościoła Podziemnego) nie ustają. Nie chcą oni podporządkować się biskupom wybieranym przez władze prowadzące politykę sinizacji religii, narzucającej prymat wierności partii socjalistycznej. Watykan do tej pory zwyczajowo nie uznawał hierarchów „wyświęconych” przez instytucje podporządkowane Pekinowi.

Sytuację zmieniło podpisanie porozumienia w 2018 r., na podstawie którego Stolica Apostolska praktycznie nie bierze już udziału w nominowaniu i wyświęcaniu hierarchów. Zadanie to przejmuje Chińskie Katolickie Stowarzyszenie Patriotyczne (CCPA), które jest odpowiedzialne za wybór kandydatów na biskupów. Kandydaci następnie są zatwierdzani i „wyświęceni” przez Konferencję Biskupów Chińskich Katolików.

KAI / oprac. PR

Pekin zakpił z umowy z Watykanem i mianował swojego biskupa. Stolica Apostolska zdziwiona i rozgoryczona

„Ocieplenie” na linii Watykan- Chiny w praktyce. Żaden biskup z ChRL nie otrzymał pozwolenia na spotkanie z papieżem w Mongolii

Chmielewski: Franciszek i Xi Jinping. Dlaczego Watykan chce porozumienia z Chinami?

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 148 260 zł cel: 300 000 zł
49%
wybierz kwotę:
Wspieram