21 czerwca 2022

Chiński ambasador wezwał ONZ do walki z „mową nienawiści”. Bo utrudnia realizować cele Agendy 2030

(pixabay.com)

Chiński ambasador przy ONZ, Zhang Jun wezwał w poniedziałek wszystkie kraje do zjednoczenia się w celu zwalczania „mowy nienawiści”, która utrudnia m.in. osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju.

W swoim przemówieniu stały przedstawiciel Chin podkreślił, że „mowa nienawiści” podkopuje wspólne wartości ludzkości, podważa stabilność społeczną, generuje gwałtowne konflikty, podważa pokój, bezpieczeństwo i przede wszystkim utrudnia osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. Ma także „zatruwać” wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz współpracy w zakresie zwalczania globalnych wyzwań.

Zhang wygłosił swoje uwagi podczas nieformalnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ na wysokim szczeblu w związku z obchodami I Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Mowie Nienawiści.

Wesprzyj nas już teraz!

W lipcu ubiegłego roku przedstawicielstwo Chin wraz z innymi krajami zaproponowało projekt rezolucji, ogłaszający dzień 18 czerwca Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Mowie Nienawiści.

Podczas tegorocznego spotkania Zhang ganił przywódców politycznych i dziennikarzy za szerzenie „mowy nienawiści”, zamiast kultywowania „otwartej kultury pokoju”. Uznał, że mamy do czynienia z „pandemią informacyjną” spowodowaną „retoryką stygmatyzującą” oraz „niedokładnymi i fałszywymi informacjami na temat pandemii COVID-19”, co z kolei podważyło zaufanie i zaszkodziło międzynarodowej solidarności oraz współpracy w walce z domniemaną pandemią.

Chiński dyplomata ganił także za „wypowiedzi rasistowskie” i dyskryminację osób pochodzących z Afryki oraz Azji. Jego zdaniem, „mowa nienawiści” doprowadziła także do rosnącej „islamofobii”. Zhang przypomniał, że to dzięki staraniom Pekinu ONZ ustanowiło 15 marca Międzynarodowy Dzień Walki z Islamofobią.

1 czerwca br. podczas szczytu ONZ Global Compact Leaders 2022 na temat zrównoważonego rozwoju przedstawiciel Chin wzywał do przyspieszenia działań w celu wdrożenia Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

Apelował o zjednoczenie w walce przeciwko pandemii. Mówił, że ożywienie po „pandemii” będzie możliwe, jeśli będzie promowana współpraca między korporacjami w zakresie badań i rozwoju, produkcji i dystrybucji szczepionek, jeśli będzie  pomagać się innym krajom wyjść z „pandemii”, wspólnie budować linie obrony przed wirusem i pracować dla globalnej społeczności zdrowia dla wszystkich.

Zhang Jun zaznaczył, że należy nadać priorytet rozwojowi, łagodzić ubóstwo, zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, cyfryzować świat i wdrażać tzw. zielone inwestycje.

We wrześniu ubiegłego roku prezydent Xi Jinping zaproponował w ONZ Globalną Inicjatywę Rozwoju, wzywając społeczność międzynarodową do przyspieszenia realizacji Agendy 2030. Na początku tego roku Stała Misja Chin przy ONZ powołała Grupę Przyjaciół Globalnej Inicjatywy Rozwoju w Nowym Jorku zaangażowanej w dekarbonizację i cyfryzację świata. Pekin domaga się zwiększenia ambicji i działań państw na rzecz Agendy 2030.

Źródło: news.cgtn.com, fmprc.gov.cn

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 51 685 zł cel: 500 000 zł
10%
wybierz kwotę:
Wspieram