Wciąż nie ma wieści na temat więzionego od 23 lat biskupa, mimo zapewnień komunistycznego rządu o zmianie sytuacji w momencie podpisania porozumienia z Watykanem. Biskup James Su Zhimin został aresztowany w 1996 roku za odmowę przystąpienia do tzw. Kościoła Patriotycznego.
Biskup Su został zatrzymany przez chińskie władze podczas procesji i oskarżony o „nierejestrowaną działalność polityczną”. Do dzisiaj nie wiadomo co dzieje się z duszpasterzem Baoding leżącym w prowincji Hebei. Su Tianyou, bratanek biskupa w 2015 roku dostał zapewnienie od komunistycznych władz o zwolnieniu hierarchy jeżeli tylko zostanie podpisane porozumienie z Watykanem – informuje CatholicNewsAgency.
Wesprzyj nas już teraz!
– Nikt tak naprawdę nie wie czy [biskup – przyp.] nadal znajduje się w więzieniu, czy w obozie pracy, czy w ogóle żyje – mówił Su Tianyou. Mimo podpisania porozumienia we wrześniu 2018 roku, chiński rząd nadal ukrywa informacje o losie biskupa. Ostatni raz widziano go w 2003 roku kiedy w otoczeniu agentów i kordonu policji przebywał w jednym z szpitali. Do chorego nie dopuszczono najbliższej rodziny.
Biskup James Su Zhimin zanim został aresztowany w 1996 roku, spędził za kratami w różnych odstępach czasu 26 lat. Pozostawał na celowniku komunistycznego reżimu od lat 50., kiedy po raz pierwszy odmówił przystąpienia do wiernego rządowi tzw. Kościoła Patriotycznego. Su został wyświęcony na biskupa przez św. Jana Pawła II.
Według opracowania Amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej na Świecie, chińsko-watykańskie porozumienie nie tylko nie zatrzymało prześladowań przedstawicieli wiernego Watykanowi „Kościoła podziemnego”, lecz wręcz przeciwnie – od czasu jego podpisania zaobserwowano ich wzmożenie. Johnnie Moore, jedna z członków komisji prywatnie określiła dokument jako „jedne z najbardziej alarmujących incydentów ostatniego roku w dziedzinie wolności religijnej na świecie”. Dodała także , że „podczas dni, w których negocjowano warunki porozumienia, Chiny – używając negocjacji jako zasłony – doprowadziły do zamknięcia największych w Chinach oficjalnie niezarejestrowanych wspólnot wyznaniowych”.
Źródło: catholicnewsagency.com
PR