Pekin zaproponował Światowej Organizacji Zdrowia zbudowanie światowej bazy danych zgromadzonych na tak zwanych paszportach szczepionkowych.
Jak pisze portal Life Site News, Chiny zwróciły się do WHO w marcu, tuż po tym jak uruchomiły własny, ogólnokrajowy system paszportów szczepionkowych. Za pośrednictwem platformy społecznościowej WeChat urzędnicy mają tam dostęp do informacji o stanie szczepień każdego mieszkańca kraju oraz wyników testów na obecność wirusów.
Wesprzyj nas już teraz!
„Program WeChat i inne chińskie aplikacje na smartfony zawierają zaszyfrowany kod QR, który umożliwia władzom uzyskanie informacji o stanie zdrowia podróżnego. Aplikacje śledzą lokalizację użytkownika i generują kod w kolorze zielonym, żółtym lub czerwonym, aby wskazać prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem oraz tego, czy dana osoba może swobodnie się poruszać. Kody zdrowotne QR są już wymagane, aby uzyskać dostęp do transportu krajowego i wielu miejsc należących do przestrzeni publicznej w Chinach” – informuje portal Life Site News.
O sprawie pisał amerykański dziennik „New York Times”, który przestrzegał „niebezpiecznym precedensem zautomatyzowanej kontroli społecznej” oraz „osłabieniem cienkiej linii oddzielającej chińskich gigantów technologicznych od Komunistycznej Partii Chin”.
Z kolei Pekin za pośrednictwem mediów, takich jak gazeta „Global Times” przekonuje, że przejęcie światowego systemu paszportów szczepionkowych jest dobrym pomysłem ze względu na doświadczenie w prowadzeniu takich rozwiązań na własnym obszarze. Chiny deklarują zdolność do błyskawicznego zbudowania międzynarodowej platformy na potrzeby tokijskiej olimpiady, zaplanowanej na 23 lipca – 8 sierpnia. Ich system nadzoru składa się między innymi z ponad 626 milionów kamer CCTV kontrolujących poczynania 1,4 miliarda mieszkańców.
„Obecnie problem chińskiego systemu paszportów zdrowotnych polega na braku interoperacyjności z innymi krajami. W związku z tym Pekin potrzebuje WHO do umiędzynarodowienia chińskich standardów” – pisze LSN. Służyć temu ma wieloletnia strategia nazwana mianem „China Standards 2035”.
Ambicją tej światowej potęgi jest eksport autorytarnego systemu informacyjnego, przejęcie przemysłowego „internetu rzeczy”, zdefiniowanie nowej generacji technologii informatycznych i infrastruktury biotechnologicznej oraz eksport systemu kredytu społecznego.
„Jednak utworzenie międzynarodowej platformy może zająć trochę czasu, więc w międzyczasie Chiny stawiają na współpracę dwustronną. W tym celu zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny szukają obecnie dwustronnej współpracy w kwestiach zdrowotnych, a administracja Biden już współpracuje z Big Tech nad przyjęciem chińskiego systemu kodów zdrowotnych i krajowego paszportu szczepionkowego, prawdopodobnie przy użyciu kodów QR, takich jak chińskie lub prostszego rozwiązania (…)” – czytamy.
Źródło: Life Site News
RoM