20 kwietnia 2021

Chiny: „Katolicy” kontrolowani przez komunistów uczestniczą w obchodach stulecia partii komunistycznej

(Fot. Deadkid dk / commons.wikimedia.org)

Pod hasłem „Poznać, podziękować, słuchać, iść za Partią” odbywają się w Chinach obchody setnej rocznicy powstania tamtejszej partii komunistycznej, która od ponad 70 lat nieprzerwanie rządzi tym krajem. Uczestniczą w nich także katolicy, zwłaszcza biskupi i księża z kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh), a także wyznawcy innych religii w tym państwie.

Rocznicowe seminaria, konferencje, podróże do miejsc znaczących dla partii, wystawy i inne wydarzenia dotyczą wszystkich wiernych, o czym zdecydowali członkowie Chińskiej Rady Biskupów [odpowiednik krajowej konferencji episkopatu w innych krajach] i PSKCh. W oświadczeniu wydanym z tej okazji stwierdzili oni, że obchodzone obecnie stulecie jest „najbardziej znaczącym wydarzeniem dla Kościoła w Chinach”.

Pierwszy człon wspomnianego sloganu oznacza „poznanie historii partii”, do czego potrzebne jest głębokie wychowanie „komunistyczne”. Z tej okazji w południowo-wschodniej prowincji Fujian w dniach 12-14 kwietnia odbyło się kilka konferencji i odwiedzin miejsc ważnych dla komunistów pod hasłem „Kochaj partię, kochaj ojczyznę, kochaj socjalizm”. W wydarzeniach tych wzięło udział ponad 50 przedstawicieli wszystkich urzędowo uznanych religii (buddyzmu, taoizmu, islamu, katolicyzmu i protestantyzmu).

Z oficjalnego sprawozdania z tych spotkań wynika jednoznacznie, że uczestniczący w nich katolicy tworzą „Kościół państwowy”, całkowicie poddany panującemu. „W kościele katolickim w Changtingu uroczyście wciągnięto flagę państwową. Po raz pierwszy pięć głównych religii tej prowincji przeprowadzili ceremonię podniesienia flagi w miejscu działalności religijnej”, stwierdzono w komunikacie.

Również w Guangdongu [Kantonie] w południowo-wschodnich Chinach zorganizowano ostatnio dwa seminaria pod hasłem „poznawania, dziękowania, słuchania i kroczenia za partią”. 17 bm. Stały Komitet Kościelny w tej prowincji omawiał temat „Kościół niezależny, samorządny i samowybieralny [chodzi o wybór i wyświęcanie biskupów]”, a więc zagadnienia, które od początku swego istnienia (w 1957) głosiło PSKCh, a wcześniej Mao Zedong, to znaczy utworzenia narodowego Kościoła katolickiego, podporządkowanego partii komunistycznej. W wydarzeniach w tej prowincji wzięły udział także miejscowe wspólnoty buddyjskie.

Drugie seminarium nt. historii Komunistycznej Partii Chin (KPCh) zorganizowano 15 bm. w Pekinie. Przewodniczyli mu wspólnie Liu Yuandong – wiceprzewodniczący i sekretarz generalny Stowarzyszenia Patriotycznego oraz bp Ma Yinglin – przewodniczący Rady Biskupów, jeden z tych hierarchów, z których Franciszek zdjął ekskomunikę. Sprawozdanie głosi, iż „biskup w swym przemówieniu podkreślił, że – jak pokazała w całej pełni historia – bez partii komunistycznej nie byłoby ani Nowych Chin, ani socjalizmu z jego cechami chińskimi, ani szczęśliwego życia dla nas wszystkich”. Oświadczył ponadto, że „wspólnota katolicka w Chinach winna odpowiedzieć czynnie na inicjatywę kochania partii, ojczyzny i socjalizmu, wspierać usilnie kierownictwo partii, ustrój socjalistyczny o cechach chińskich, kroczyć z całą mocą drogą patriotyzmu oraz kochać i dostosowywać się aktywnie do społeczeństwa socjalistycznego”, stwierdza sprawozdanie z seminarium.

11 kwietnia w Shifangu w Syczuanie w środkowych Chinach odbyła się pod przewodnictwem Luo Mina – wicedyrektora urzędu miasta – konferencja poświęcona historii KPCh. Tematem obrad był „Rozwój badań nad dziejami partii a propaganda wychowawcza w środowiskach religijnych”. Przedstawiciel Frontu Zjednoczonego [skupiającego różne partie i organizacje społeczne Chin] Tang Jun zachęcił Kościół katolicki do „łączenia patriotyzmu z miłością do uczenia się historii partii”.

A w samą Wielkanoc 4 bm. w mieście Zhengzhou – stolicy prowincji Henan w środkowej części kraju – odbył się „pokaz wdzięczności” do KPCh ze strony jednego z kapłanów. Ks. Wang Yuesheng przed wejściem do zamkniętego z powodu pandemii kościoła (choć kina, restauracje, zakłady pracy, lokale rozrywkowe itp. są od dawna otwarte) zorganizował wystawę poświęconą „chwalebnej historiii założenia partii komunistycznej”.

 

KAI

TK

 

Czerwony Smok pożera katolików. Watykan twierdzi, że wszystko jest OK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie