14 września 2024

Chiny: obecność niemieckich okrętów w Cieśnienie Tajwańskiej zwiększyła zagrożenie

Chińska armia oświadczyła w sobotę, że przepłynięcie dwóch niemieckich okrętów wojennych przez Cieśninę Tajwańską zwiększyło zagrożenia bezpieczeństwa.

„Zachowanie strony niemieckiej zwiększa ryzyko bezpieczeństwa i wysyła złe sygnały” – stwierdził w oświadczeniu rzecznik chińskiej armii Li Xi. Podkreślił, że chińskie wojsko w regionie pozostaje w najwyższej gotowości i „będzie zdecydowanie przeciwstawiać się wszelkim zagrożeniom i prowokacjom”.

Dwa okręty niemieckiej marynarki wojennej, w tym fregata „Baden-Wuerttemberg”, przepłynęły w piątek Cieśninę Tajwańską w kierunku południowym – podała agencja Reutera, powołując się na źródła bezpieczeństwa.

Wesprzyj nas już teraz!

Jedno ze źródeł określiło ten rejs jako „zdarzający się nieczęsto” i wysoce symboliczny oraz jako komunikat od władz w Berlinie, że stoją one po stronie swoich sojuszników w kwestii przestrzegania międzynarodowych zasad – przekazał Reuters, cytujący anonimowe źródła.

Portal Nikkei Asia w czwartek ocenił, że „ekspansjonistyczne działania Chin w ostatnich latach skłoniły zachodnie mocarstwa do zwiększenia swojej obecności w regionie Indo-Pacyfiku w celu ochrony sojuszników i utrzymania porządku międzynarodowego opartego na zasadach”.

Okręty wojenne Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii czy Australii niejednokrotnie wykonywały rejsy przez Cieśninę Tajwańską w ramach prawa do swobody żeglugi, co władze ChRL zwykle określały mianem „prowokacji”.

Niemiecka marynarka, która ostatni raz była obecna na tych wodach w 2002 r., nazywa obecne rozmieszczenie w regionie Indo-Pacyfiku „najważniejszym” w tym roku.

Szeroka na ok. 130 km cieśnina oddziela główną wyspę Tajwanu od Chin kontynentalnych. Komunistyczne władze w Pekinie, które uznają Tajwan za separatystyczną prowincję, traktują ją jako morskie wody wewnętrzne.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning powiedziała podczas poniedziałkowego briefingu prasowego, że Chiny „szanują prawo do żeglugi, z którego korzystają wszystkie kraje na odpowiednich wodach, zgodnie z chińskim prawem i prawem międzynarodowym, (…) ale zdecydowanie sprzeciwiają się prowokacjom i zagrożeniu suwerenności oraz bezpieczeństwa Chin przez zainteresowane kraje pod hasłem swobody żeglugi”.

Źródło: PAP

pap logo

Polska i Litwa będą zestrzeliwać rosyjskie rakiety nad Ukrainą? Twa dyskusja na ten temat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 260 509 zł cel: 300 000 zł
87%
wybierz kwotę:
Wspieram