W styczniu 2013 r., będą decydować się losy amerykańskiej polityki kosmicznej. Analitycy – w związku z ostatnimi sukcesami Chińczyków w kosmosie – obawiają się, że Stany Zjednoczone przegrają wyścig kosmiczny z Państwem Środka.
Niezależnie od tego, kto wygra wybory prezydenckie w USA nowa administracja będzie musiała zdecydować o przyszłości wojskowego i cywilnego programu kosmicznego. Ważyć się będą losy agencji NASA, NOAA oraz biura FAA, które odpowiada za loty komercyjne.
Wesprzyj nas już teraz!
W związku z planowanymi cięciami wydatków na programy kosmiczne aż o 22 proc., pod znakiem zapytania stoi realizacja projektów badania przestrzeni kosmicznej, przygotowywanych przez NASA wespół z Europejską Agencją Kosmiczną.
Jeszcze w 2010 r. prezydent Barack Obama obiecywał rozwinąć międzynarodową współpracę w dziedzinie badań w przestrzeni kosmicznej w celu „rozszerzenia korzyści płynących z tej przestrzeni dla współpracujących ze sobą podmiotów.”
Międzynarodowe partnerstwo w celu badania kosmosu rozwija się, ale coraz częściej bez udziału Stanów Zjednoczonych.
Niedofinansowanie, złe zarządzanie i większy nacisk na cywilne programy kosmiczne sprawiły, że kilka z najważniejszych projektów, w tym projekt badania Marsa i budowa nowego teleskopu Jamesa Webba, który ma zastąpić teleskop Hubble’a, mogą nigdy nie być dokończone.
Nie ma zgody między kongresmenami, prezydentem a kierownictwem NASA co do kierunków rozwoju badań kosmicznych. W rezultacie NASA przestała być światowym liderem w dziedzinie nauki, technologii i badań.
Stało się tak na skutek częstego wycofywania funduszy i rezygnacji z realizacji rozpoczętych wcześniej inwestycji i projektów. Anulowanie programu Constellation, po wydaniu ponad 9 mld dol., jest jednym z przykładów tej praktyki. Zdaniem analityków to marnotrawstwo pieniędzy podatników.
Nowy prezydent będzie musiał podjąć decyzje związane z określeniem priorytetów rozwoju badań kosmicznych. Będzie musiał wprowadzić wewnętrzne reformy w zarządzaniu NASA i innymi agendami rządowymi, a także uprościć skomplikowane przepisy federalne (Federal Acquisition Regulations) dotyczące finansowania projektów kosmicznych itp.
Dotychczas o potędze USA stanowiła nie tylko dobrze prosperująca gospodarka, polityka zagraniczna, stan armii, ale także osiągnięcia w dziedzinie badania kosmosu.
Źródło: GatestoneInstitute, AS.