21 października 2022

Chiny: Większa centralizacja władzy i przygotowanie na „czarne łabędzie” oraz „szare nosorożce”

(FOT. Pixabay)

Trwa XX Kongres Narodowy Komunistycznej Partii Chin (KPCH) podczas którego prezydent Xi Jinping przedstawił „raport roboczy” odnośnie bieżącej niezwykle trudnej sytuacji na świecie i coraz bardziej komplikującej się sytuacji wewnętrznej. Chiński przywódca przekonywał, że trzeba wzmocnić władzę centralną, wykorzenić korupcję i bardziej indoktrynować naród. Zamiast dużego wzrostu PKB ma być „rozwój jakościowy”.

Chiński przywódca zapewnił – pomimo rosnących wyzwań – o stabilności polityki. Wskazując na „trudną i złożoną sytuację międzynarodową” mówił o wielu wyzwaniach, przed którymi stoi kraj dążący do „wielkiego odmłodzenia narodu chińskiego”. Na świecie zachodzą „wielkie zmiany, których nie widziano od stulecia”, ale KPCH „przezwyciężyła” liczne trudności, by odnieść „historyczne zwycięstwa”, w tym osiągnąć „umiarkowanie zamożne społeczeństwo” w 2021 r. i wyeliminować skrajne ubóstwo.

Teraz partia zaczyna nowe „centralne zadanie” przekształcenia Chin „w wielki, nowoczesny kraj socjalistyczny pod każdym względem i przyspieszenia odmłodzenia narodu chińskiego na wszystkich frontach poprzez chińską drogę do modernizacji”.

Wesprzyj nas już teraz!

Cel ten ma związek z 100. rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej – czyli z rokiem 2049, chociaż Xi liczy, że uda się go zrealizować do 2035 r. To wtedy miałby się odbyć kolejny kongres KPCH.

Xi Jinping uznał, że polityka „zero COVID-19” jest dobra dla gospodarki. Zakłada się, że w przyszłych latach chińska gospodarka będzie rosła znacznie wolniej. Państwo będzie ingerowało w politykę podażową i zwiększać konsumpcję krajową, aby doprowadzić do „wspólnego dobrobytu”. Władza zamierza bardziej ingerować w celu zmniejszaniu nierówności ekonomicznych. Podobnie, jak inne kraje, które wdrażają politykę zgodną z paradygmatem zrównoważonego rozwoju, zakłada się w miejsce wzrostu PKB spowolnienie rozwoju. Nowy „wysokiej jakości rozwój” ma poprawiać „jakość życia”.

Xi Jinping zapowiedział, że nastąpi to poprzez „zapewnienie wyższego wynagrodzenia za więcej pracy i będą zachęcać ludzi do osiągnięcia dobrobytu poprzez ciężką pracę”.

Pekin kładzie nacisk na utrzymanie stabilności. Chce ugruntować pozycję lidera w dziedzinie zaawansowanych technologii, od czego uzależnione jest bezpieczeństwo narodowe. Chiny chcą zmniejszyć zależność od zagranicznej technologii.

Chiński przywódca podkreślił, że jego kraj jest gotowy do użycia siły w celu włączenia Tajwanu do Republiki Ludowej. Zastrzegł, że będzie dążyć do „pokojowego zjednoczenia z największą szczerością i największym wysiłkiem, ale nigdy nie obiecujemy wyrzeczenia się użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków”. Dodał, że „całkowite zjednoczenie narodu absolutnie musi zostać zrealizowane i absolutnie może zostać zrealizowane!” Xi powtórzył także swój sprzeciw wobec jakiegokolwiek zagranicznego zaangażowania w sprawę Tajwanu, uznając, że jest to wewnętrzna kwestia Chin.

Lider KPCH chwalił politykę Pasa i Szlaku, chociaż w ostatnim czasie znacznie straciła ona na znaczeniu. Xi mówił, że inicjatywa Pasa i Szlaku to „mile widziana platforma współpracy międzynarodowej”.

Pekin nie postrzega już obecnych czasów jako „ważnej strategicznej szansy dla rozwoju”, lecz jako okres, w którym współistnieją „strategiczne szanse, zagrożenia i wyzwania”.

Xi Jinping nawet ostrzegł przed nadchodzącymi gorszymi czasami „niepewności i nieprzewidywalności”, dodając metaforycznie, że „wszystkie rodzaje incydentów z czarnymi łabędziami i szarymi nosorożcami mogą wystąpić w dowolnym momencie”. Chodzi z jednej strony o zdarzenia, których nikt się nie spodziewa o ogromnych konsekwencjach i znaczeniu historycznym. Z drugiej o zdarzenia prawdopodobne, o zagrożenia dla bezpieczeństwa długo ignorowane, które się zaostrzą i również będą mieć ogromne konsekwencje.

Z tego powodu, zdaniem Xi Jinpinga potrzeba jeszcze większej „centralizacji” władzy i „jedności najwyższego kierownictwa partii”. Ten proces centralizacji będzie postępował w najbliższych latach. Podobnie będzie postępowała indoktrynacja narodu, bo tylko tak można osiągnąć „samorządność KPCh”. Lider KPCH wezwał członków komunistycznej partii, by nie tracili czas na odpoczynek i pomimo „zmęczenia oraz znużenia” wytężyli siły do „nowej wielkiej walki”.

Xi Jinping ubiega się o trzecią pięcioletnią kadencję jako przywódca Chin po tym, jak w 2018 r. zniósł ograniczenia 10-letniej kadencji prezydenckiej.

W związku z kryzysem energetycznym na świecie Pekin co prawda potwierdził zobowiązania kraju dotyczące osiągnięcia zeroemisyjnej gospodarki do 2060 r. – 10 lat później niż np. UE  – ale jednocześnie zaznaczył, że nie poświęci dla zeroemisyjności bezpieczeństwa energetycznego i kraj zamierza dalej inwestować w paliwa kopalne, zwłaszcza w węgiel.

Mówił jednak o potrzebie przyspieszenia „zielonej transformacji”, rozwijania niskoemisyjnego przemysłu, popieraniu „zielonej konsumpcji” oraz „promowaniu ekologicznych i niskoemisyjnych metod produkcji i stylu życia”. Wcześniej w dokumencie partyjnym zaznaczono, że zrównoważony rozwój to etap przejściowy na drodze do urzeczywistnienia pełnego komunizmu.

Xi Jinping wspomniał, że Chiny powinny przyspieszyć budowę nowego systemu energetycznego i aktywnie uczestniczyć w globalnym zarządzaniu zmianami klimatycznymi. Kraj obecnie zajmuje pierwsze miejsce pod względem zainstalowanej mocy elektrowni wodnych, wiatrowych, słonecznych i biomasy. Zbudował również największe na świecie sieci do ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania paliwa wodorowego.

Do czerwca 2022 r. Pekin podpisał 43 umowy z 38 krajami rozwijającymi się dotyczącymi eksportu systemów fotowoltaicznych i pojazdów elektrycznych. Jednak w raporcie roboczym Xi zasygnalizował odejście od wcześniejszych ambicji, by odgrywać aktywną rolę na scenie globalnej w kwestii promocji dekarbonizacji i przewodzenia innym krajom w zakresie walki ze „zmianami klimatycznymi”.

Źródło: thediplomat.com, scmp.com

AS

 

„Wszystkie maski Kremla. Czy Rosja się nawróciła?” ZOBACZ CAŁY FILM!

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram