4 września 2018

Chiny zainteresowane Afryką – Xi Jinping ujawnia szczegóły

(Xi Jinping. fot.REUTERS/Thomas Peter/FORUM)

Chiny ujawniły zakrojony na niezwykle szeroką skalę plan inwestycyjno-pomocowy dla Afryki. Zainteresowania Czarnym Lądem nie ukrywa też Rosja. Tymczasem z Afryki wycofują się Stany Zjednoczone.

 

Przewodniczący chińskiej partii komunistycznej Xi Jinping zapowiedział w poniedziałek wdrożenie przez Chiny 8 inicjatyw w krajach Afryki. W ciągu najbliższych lat Chiny zamierzają promować tam między innymi przemysł, infrastrukturę, „zielony rozwój” i handel. Xi Jinping zapowiedział te plany w swym przemówieniu podczas szczytu chińsko-afrykańskiego w Pekinie.

 

Xi Jinping zapowiedział między innymi programy pomocy rolnej dla afrykańskich krajów opiewające na milion juanów (około 147 milionów dolarów). Ogłosił także plany stworzenia chińsko-afrykańskiego planu współpracy gospodarczej i wsparcia chińskich firm biorących udział w rozwoju infrastruktury w Afryce.

 

Chiński przywódca zapowiedział również zwiększenie importu z Afryki i zwolnienie najuboższych państw afrykańskich z opłat. Z kolei w kwestii zielonego rozwoju zapowiedziano 50 programów pomocowych obejmujących kwestie zmian klimatu, obrony przyrody etc.

 

Chiny zamierzają również ustanowić warsztaty treningowe dla młodych Afrykańczyków. Pomoc obejmie również stypendia rządowe dla afrykańskich liderów. Kolejny krok to pomoc wojskowa. Państwo Środka planuje również szeroko zakrojoną współpracę kulturalną z Chinami, obejmującą teatry i muzea.

 

Afryka znajduje się także w orbicie zainteresowań Rosji. Podczas spotkania z przywódcami Erytrei 31 sierpnia, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow ogłosił plany ustanowienia centrum logistycznego w tym kraju.

 

Z kolei w marcu Siergiej Ławrow odwiedził Angolę, Namibię, Mozambik, Etiopię i Zimbawwe. Dowiadywał się tam o możliwościach dostępu do minerałów, nawiązywał współpracę wojskową i podpisywał umowy o współdziałaniu gospodarczym. W Republice Środkowoafrykańskiej Kreml dostarczył broń tamtejszemu rządowi.

 

Wzrost chińskiego i rosyjskiego zainteresowania Afryką idzie w parze ze spadkiem zainteresowania Stanów Zjednoczonych tym kontynentem.

 

Źródła: en.people.cn / qz.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie