18 października 2015

W sobotę w Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczystości z udziałem finalistów, jurorów i organizatorów XVII Konkursu Chopinowskiego. „Ja widzę w niej falujące na polskich polach zboża, widzę na łąkach trawę, która ugina się pod wiatrem, czuję rytm walki o wolność, pragnienia niepodległej Polski” – mówił Prezydent o muzyce Chopina, przywołując to, co stanowi o jej duszy, z którą po raz siedemnasty zmagają się artyści z całego świata.

 

Spotykamy się przed finałami Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Fryderyka Chopina, w znamiennym dniu i znamiennym miejscu. Dziś, 17 października, przypada 166. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. Jesteśmy w sali, w której odbył się pierwszy publiczny koncert tego najwspanialszego kompozytora i artysty – mówił prezydent Andrzej Duda do uczestników sobotnich uroczystości poprzedzających finał XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wraz z pierwszą damą przyjęli finalistów, jurorów i organizatorów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Prezydent przytoczył anegdotę z warszawskiej młodości Chopina, związaną właśnie z koncertem w dzisiejszym Pałacu Prezydenckim. Matka Fryderyka, Tekla Justyna z Krzyżanowskich, miała mu na tę okazję przygotować modny w tamtym czasie, szeroki kołnierz. Gdy młody Frycek wrócił do domu, zapytała, co najbardziej przypadło do gustu publiczności, miał on odpowiedzieć, że właśnie ów wdzięczny kołnierzyk. Prezydent odniósł tę opowieść do skromności kompozytora.

 

Ignacy Paderewski, wybitny polski pianista, kompozytor i polityk, człowiek, któremu tak wiele Polska zawdzięcza, powiedział w 100. rocznicę urodzin Chopina, że w tej muzyce słychać wszystko, i szumiące polskie wierzby, i pochylone nad grobami bohaterów krzyże, i przydrożne kapliczki, i szum polskich lasów, i pobrzękiwanie sukman, i krakowską rogatywkę, dźwięk szabel i kos przekuwanych na sztorc – powiedział Prezydent.

 

Ja widzę w niej falujące na polskich polach zboża, widzę na łąkach trawę, która ugina się pod wiatrem, czuję rytm walki o wolność, pragnienia niepodległej Polski. I to właśnie jest najbardziej niesamowite w kompozycjach Chopina, że każdy słyszy tam coś, co dyktuje mu serce, coś, co kojarzy mu się z jego krajem, z jego życiem, z tym, co go otacza – kontynuował.

 

Andrzej Duda odniósł się do zmagań artystów z ową duszą chopinowskich kompozycji. – Cała sztuka polega na tym, że każdy ze wspaniałych wykonawców po swojemu tą duszę wypełnia. I to jest właśnie to, co ocenia jury, to jest właśnie to, co stanowi największą trudność – powiedział.

 

 

Źródło: polskieradio.pl

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram