Jak poinformował w trakcie piątkowej konferencji prasowej zastępca prokuratora generalnego, Polska odnotowuje stały wzrost przestępstw z nienawiści, popełnianych przeciwko osobom wierzącym. Coraz częściej dochodzi do ataków na księży i wierzących oraz obrazy uczuć religijnych.
– Narasta liczba przestępstw na szkodę Kościoła katolickiego oraz obrazy uczuć religijnych na szkodę chrześcijan. O ile w latach 2009–2015 prowadzono 163 postępowania o obrazę uczuć religijnych, w których oskarżono 17 osób przedstawiając łącznie 20 zarzutów, to od 2016 do chwili obecnej prowadzonych jest i było 2435 postępowań o obrazę uczuć religijnych – alarmował Krzysztof Sierak.
W ocenie urzędnika „statystyka dotycząca przestępczości z nienawiści na szkodę osób wyznania chrześcijańskiego również może niepokoić i pokazuje bardzo istotny wzrost tego rodzaju przestępczości”. W 2016 r. 59 postępowań, a w 2021 r. 106 postępowań, to wyraźny wzrost prawie o 100 proc.
Wesprzyj nas już teraz!
Zastępca prokuratora generalnego podał przykłady z prokuratury gdańskiej. – W Słupsku – groźby wobec księży, Wejherowo – napad rabunkowy na księdza, Lipno – napad na proboszcza, Tuchola – napad na dwóch księży – wyliczał przypadki antykatolickiej agresji. Urzędnik przypomniał także, że jeden z Siedleckich duchownych został zabity podczas spaceru.
Jak zwrócił uwagę Krzysztof Sierak, organy ścigania nie zawsze reagują na przestępstwa z nienawiści do chrześcijan w adekwatny sposób. – Jeden przykład nierozważnej decyzji sądu. Sprawa Prokuratury Rejonowej w Myśliborzu. Strajk kobiet, jeden z uczestników atakuje księdza, uderza go pięścią w twarz, ksiądz odnosi obrażenia, prokurator wychodzi z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie, sąd nie uwzględnia wniosku. Dziś poszukujemy sprawcy listem gończym – relacjonował urzędnik
(PAP)/ oprac. FA