„Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” – to hasło przewodnie, pod jakim ma odbyć się już XXIV „Dzień Islamu” w Kościele Katolickim. Centralne obchody, fetujące fałszywą doktrynę religijną, zaplanowano w Łodzi, z której wywodzi się kardynał Grzegorz Ryś.
„Podczas centralnych uroczystości w Łodzi przedstawiciele obu religii odczytają fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania”, poinformowała PAP biuro prasowe Episkopatu.
Temat rokrocznie wyznacza przesłanie skierowane do muzułmanów przez Papieską Dykasterię ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.
Wesprzyj nas już teraz!
Wskazano w nim, że „wszystko zaczyna się od nastawienia, jakie mamy wobec siebie nawzajem, szczególnie tam, gdzie istnieję między nami różnice etniczne, wyznaniowe, kulturowe, językowe czy polityczne”.
„Mogą one być postrzegane jako zagrożenie, ale każdy z nas ma prawo do właściwej sobie tożsamości z różnorodnymi komponentami. Jednocześnie nie możemy zapominać, czy pomijać, co jest nam wspólne. Jedną bowiem społeczność stanowią wszystkie narody – jeden mają początek, ponieważ Bóg sprawił, że cały rodzaj ludzki zamieszkuje cały obszar ziemi. Jeden mają także cel ostateczny – Boga, którego Opatrzność oraz świadectwo dobroci i zbawienne zamysły rozciągają się na wszystkich”, czytamy w tekście niebezpiecznego komunikatu. Zdaje się on podatny na błędną interpretację, według której fałszywa doktryna islamu może stanowić instrument zbawienia.
Centralne obchody odbędą się w piątek 26 stycznia 2024 r. w Łodzi. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 w Wyższym Seminarium Duchownym przy ul. św. Stanisława Kostki 14.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów i Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 r. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach Dni Tatarów w Warszawie. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej jest Rafał Berger. Sekretarzem generalnym jest Grzegorz Olszewski.
Wcześniej regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce prowadziła Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M.
(PAP)/ oprac. FA
Ekumenizm, judaizm, islam. Dlaczego wpadamy w pułapkę dialogizmu?
Ekumenizm i dialog międzyreligijny – środki do świeckich celów?
Ekumeniczna wspólnota w Taizé? A jednak Kościół potępił „panchrześcijaństwo” jako zło