2 października 2012

Chrześcijanie w Europie są coraz częściej dyskryminowani

(fot. sxc.hu)

W Europie chętnie podnosimy sprawę praw człowieka, równości praw, zasady niedyskryminacji wobec całego świata. To dobrze, że czujemy takie powołanie obrony godności ludzkiej. Jednak nie oznacza to, że nasza własna liberalna demokracja nie może zmienić się w system dyskryminacyjny lub system, który toleruje dyskryminację – mówił poseł PiS do Parlamentu Europejskiego Konrad Szymański podczas dzisiejszej konferencji „Dyskryminacja chrześcijan w Europie”.

 

Konferencja zgromadziła ponad 100 posłów, doradców i przedstawicieli Kościoła i organizacji pozarządowych. – 84 proc. przypadków wandalizmu we Francji w 2010 r. dotyczyło miejsc chrześcijańskich. Według badań National Church Survey, 48 proc. księży w Wielkiej Brytanii odczuło jakąś formę agresji. W badaniach ComRes z 2011 r., 74 proc. badanych uznało, że dyskryminacja dotyczy chrześcijan bardziej niż wyznawców innych wyznań – wskazywał dr Martin Kugler z wiedeńskiego Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji wobec Chrześcijan.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W naszym pluralistycznym społeczeństwie wszyscy są zaproszeni do wyrażania swojej opinii w dyskursie publicznym. Chrześcijanie, którzy z powodu swojej wiary bronią pewnych, określonych wartości, często są jednak marginalizowani i ignorowani. Ta ogólna tendencja do oceniania a priori słów chrześcijan jako niewłaściwych, dyskryminuje osoby religijne oraz, co w pewnym sensie jest jeszcze gorsze, ograbia dialog społeczny z tego istotnego wkładu, który w żaden sposób nie jest irracjonalny, ale rozsądny i służący dobru wspólnemu – zauważył ks. Florian Kolfhaus z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

 

Prawo do prywatności jest dziś nadużywane w orzeczeniach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jeśli chcemy uzdrowić tę sytuację, musimy porzucić polityczną poprawność, która nie pomaga ani orzecznictwu, ani sądowi – mówił Francisco Javier Borrego Borrego, były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

Jeszcze 10 lat temu, trudno byłoby sobie wyobrazić tego typu konferencję. Lecz dziś zebraliśmy całkiem szerokie doświadczenie – mówił Szymański. Jak zaznaczył, obraz sytuacji jest jasny: coraz więcej chrześcijan czuje się w Europie dyskryminowanymi – obecność krzyża w miejscu publicznym, np. włoskiej szkole jest podważana; samo noszenie krzyżyka przez pracownicę może okazać się powodem wyrzucenia z pracy np. w brytyjskiej korporacji; obserwujemy presję wobec chrześcijan lub prywatnych instytucji Kościoła, do wykonywania aborcji lub współdziałania w adopcji dzieci przez pary homoseksualne, co jest sprzeczne z ich podstawowymi przekonaniami moralnymi w zakresie ochrony życia i rodziny; klauzula sumienia, która powinna ich chronić przed przymusem państwa jest ograniczana; w końcu widzimy społeczną agresję wobec chrześcijaństwa, która nie jest odbierana z tą samą uwagą, jak podobne przypadki związane z innymi religiami.

 

Źródło: KAI

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram