Statystycznie co trzy minuty chrześcijanin oddaje życie za swoją wiarę – takie dane przedstawia doroczny raport papieskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Koncentrujemy się na tym, że chrześcijanie są religią najbardziej prześladowaną, o czym mówią liczby: 170 tys. chrześcijan rocznie oddaje swoje życie za wiarę, czyli co ok. 3 min. na świecie zabijany jest jeden człowiek tylko za to, że jest wyznawcą Chrystusa – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
W prześladowaniu chrześcijan przodują Arabia Saudyjska i Pakistan. Uogólniając można powiedzieć, że to w świecie muzułmańskim najczęściej łamana jest wolność religijna.
Wesprzyj nas już teraz!
W niektórych krajach sytuacja w tym względzie w ostatnim roku uległa zdecydowanemu pogorszeniu. Tak było m.in. w: Tunezji, Libii, Egipcie, Syrii i w Chinach. W tym ostatnim kraju odnotowano wzmożone zabiegi władz celem podporządkowania państwu wszystkich religii, a w szczególności Kościoła katolickiego. Raport wskazuje też na coraz silniejszy wpływ islamskich radykałów w krajach afrykańskich, takich jak: Kenia, Mali, Nigeria czy Czad.
Ks. Cisło zaznacza, że do wszystkich ludzi wierzących kierowane jest przesłanie, żeby poprzez modlitwę, działania, wspieranie różnych Kościołów, gdzie te prześladowania mają miejsce na świecie, starali się, aby ta liczba była jak najmniejsza. – Oczywiście wiemy, że ta sytuacja jest dynamiczna – zaznacza dyrektor sekcji polskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Kapłan zauważa, że w krajach tzw. „arabskiej wiosny” Kościół z wielkim niepokojem przygląda się temu, w jakim kierunku te przemiany będą szły. – Myślę, że dla nas jako ludzi wierzących w polskim Kościele jest to też taki piękny akcent, że druga niedziela listopada jest poświęcona solidarności z Kościołem prześladowanym i poprzez modlitwę oraz ofiarę staramy się go wspierać. W tym roku będzie to Egipt. Będziemy wspierać tych chrześcijan, również dzisiaj borykających się z wielkimi problemami w tym kraju, który przeżywa przemiany – wskazuje ks. Cisło.
Źródło: Radio Watykańskie
pam