Jedenaście osób – wszyscy to członkowie jednej z chrześcijańskich rodzin– przybyło w czwartek z Iraku do Francji. Uchodźcy pochodzą z Mosulu – miasta znajdującego się na terenie zajętego przez dżihadystów tzw. Państwa Islamskiego.
Francja przyznała uchodźcom wizy azylowe. Na lotnisku w Roissy witał ich Elish Yaho odpowiedzialny za opiekę nad irackimi chrześcijanami w ramach organizacji „Koordynacja Chrześcijan Wschodu w Niebezpieczeństwie (CHREDO)”.
Wesprzyj nas już teraz!
W niedzielę 10 sierpnia uchodźcy będą uczestniczyć we Mszy Świętej w paryskim kościele pod wz. Matki Boskiej Chaldejskiej. Msza zostanie odprawiona w intencji wszystkich męczenników chrześcijańskich w Iraku. Jednym z nich jest – pochodzący z rodziny uchodźców – były arcybiskup Mosulu, Faraj Raho, uprowadzony i zabity w tym mieście 13 marca 2008 r.
Paryż po raz pierwszy od 2012 r. udzielił wizy azylowej irackiej rodzinie chrześcijańskiej. W latach 2008-2012, za prezydentury Nicolasa Sarkozy’ego, rząd pod naciskiem AEMO, wprowadził program IRAK 500, przyznając prawo osiedlenia się we Francji 1,2 tys. chrześcijanom. Po zamachu 31 października 2011 r. na katedrę w Bagdadzie, Francja przyjęła dodatkowo 200 rannych osób, by mogły się tutaj leczyć.
Przewodniczący CHREDO oświadczył, że prawo azylu powinno być przyznawane tylko w „ekstremalnych przypadkach”, bo stanowczym priorytetem dla Francji i Narodów Zjednoczonych powinno być zapewnienie ochrony różnych wspólnot w Iraku, zwłaszcza zaś wspólnotom chrześcijańskim, by mogły one pozostać na miejscu, żyjąc godnie i bezpiecznie.
FLC