Kubańczycy w referendum przyjęli zapisy tzw. „Karty Rodziny”, które prowadzą do redefinicji małżeństwa i rodziny. Nowe regulacje legalizują tzw. „homomałżeństwa” oraz adopcję dzieci przez pary homoseksualne.
W poniedziałek opublikowano wstępne wyniki referendum na Kubie, które dotyczyło zmian w Kodeksie Prawa Rodzinnego. Dokument liczący blisko 100 stron został pozytywnie oceniony przez dwie trzecie biorących udział w referendum. Nowe prawo oznacza rewolucję w rozumowaniu pojęć „rodzina” czy „małżeństwo”. Teraz za takie będzie można uznawać również pary homoseksualne, które co więcej, będą miały prawo do adopcji dzieci.
Jak podaje agencja informacyjna AFP, poparcie dla rewolucyjnych zmian w Kodeksie Prawa Rodzinnego wyraziło około 66 proc. głosujących. Aby referendum było wiążące, konieczne było uzyskanie poparcia na poziomie co najmniej 50 proc. Zdaniem Aliny Balseiro, przewodniczącej rady wyborczej, wynik głosowania wskazuje na „nieodwracalny trend” na Kubie.
Wesprzyj nas już teraz!
Dokument określany mianem „Karty Rodzin” wprowadza nie tylko legalizację tzw. „homomałżeństw” i adopcję dzieci przez pary LGBT. Wprowadza bowiem rewolucyjne zmiany w obszarze surogacji. Zezwala bowiem na „ciąże zastępcze” i daje większe prawa rodzicom nie biologicznym. Referendum było mocno wspierane przez aktualny rząd Kuby, który popierał zmianę prawa i przeprowadził kampanię zachęcającą do poparcia zmian w prawie.
Nowym rewolucyjnym zmianom sprzeciwiali się biskupi, liderzy religijni oraz konserwatyści. Kościół katolicki na Kubie przypominał nauczanie i wskazywał na znaczenie i rozumienie rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.
Źródło: bbc.com, lastampa.it
WMa