6 kwietnia 2016

„Cicha wojna” Stanów Zjednoczonych z Niemcami w sprawie greckiego zadłużenia

(By Robert Crc (Subversive festival media) [FAL], via Wikimedia Commons)

Pracownicy Międzynarodowego Funduszu Walutowego chcieli uciec się do szantażu w trakcie negocjacji dot. udzielenia pomocy finansowej Grecji, by zmusić europejskich kredytodawców do znacznej redukcji zadłużenia greckiego – wynika z zapisu telekonferencji wysokich urzędników MFW z 19 marca, który został ujawniony przez portal WikiLeaks.

 

Urzędnicy omawiali taktykę, w jaki sposób wywrzeć nacisk na Grecję, Niemcy i UE, aby doszło do zawarcia – jeszcze w tym miesiącu – porozumienia w sprawie zadłużenia greckiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pracownicy MFW planowali zaszantażować wierzycieli UE, zwłaszcza Niemcy, grożąc, że jeśli nie osiągną oni porozumienia w sprawie redukcji zadłużenia greckiego jeszcze przed czerwcowym referendum dot. opuszczenia struktur unijnych przez Wielką Brytanię, z dalszego udzielania pomocy finansowej wycofa się MFW.

 

Kredytodawcy z UE i MFW w poniedziałek wszczęli rozmowy w sprawie reform fiskalnych w Grecji, dążąc do zawarcia kolejnego porozumienia, który pozwoli Atenom uzyskać pożyczki na bieżące funkcjonowanie i utoruje drogę do negocjacji w sprawie restrukturyzacji zadłużenia.

 

Grecki rząd zarzuca MFW szantaż. Władze uważają, że fundusz próbuje zmusić Ateny do przeprowadzenia bolesnej reformy emerytalnej. W liście skierowanym do szefowej MFW, Christine Lagarde, premier Tspiras „wyraził zaniepokojenie wiarygodnością negocjacji z powodu przecieków”. Lagarde odpiera zarzuty, jakoby MFW planował odwoływać się do „szantażu”.

 

Niemcy uważają, że MFW jest ważnym graczem w greckim programie ratunkowym. Berlin jednak nie zgadza się na forsowaną przez fundusz redukcję zadłużenia.

 

W sprawę włączyli się Amerykanie. Podczas rozmowy telefonicznej z Tsiprasem, odbytej w poniedziałek 4 kwietnia, wiceprezydent USA Joe Biden zaapelował a kontynuację negocjacji i jak najszybsze wypracowanie porozumienia.

 

Wiceprezydent naciska także na Niemcy, by zgodziły się na znaczną redukcję zadłużenia greckiego, o co usilnie zabiega MFW. Tymczasem Berlin zastrzegł, że kwestia umorzenia części długu nie może być w ogóle negocjowana w obecnej sytuacji. Jest na to po prostu za wcześnie. Rzecznik ministerstwa finansów Niemiec Martin Jaeger podkreślił, że „to nie ten etap”.

 

WikiLeaks cytuje Paula Thomsena, szefa departamentu MFW i Delię Velculescu, rumuńską ekonomistkę, obecnie reprezentującą fundusz w Grecji. Thomsen wyraził obawy, że kolejne rozmowy w sprawie redukcji długu ponownie będą się ciągnęły miesiącami i nie dojdzie do żadnych konkretnych decyzji. Ubolewał także, że Grecy nie są gotowi do zaakceptowania programu fiskalnego zaproponowanego przez MFW. Szefowa misji MFW w Atenach przekonywała jednak, że „jeśli odpowiednio naciśnie się na Greków, to ostatecznie zgodzą się na narzucone im warunki”. W tej chwili jednak – jej zdaniem – Ateny wykorzystują „słabość” KE do kompromisów. – I na tym polega problem – miała mówić Velculescu.

 

Urzędnicy zaczęli więc rozważać możliwość zastosowania szantażu wobec Niemiec, grożąc zaniechaniem ratowania greckiej gospodarki przez MFW, jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie redukcji zadłużenia.

 

Przedstawiciele MFW zgodzili się również, że cel pierwotnej nadwyżki w wysokości 3,5 proc. PKB w 2018 roku – uzgodniony między UE i Grecją – należy poluzować co najmniej do 2,5 proc., a nawet do 1,5 proc. PKB.

 

Pracownicy MFW zauważyli, że Niemcy są pod presją ze względu na kryzys uchodźców, a partnerzy UE mogą chcieć odłożyć negocjacje w sprawie zadłużenia greckiego na kilka miesięcy, aż zakończy się referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

 

Berlin nie chce dopuścić do tego, by z finansowania pomocy dla Grecji wycofał się fundusz. Potencjalny „exit” MFW z Grecji spowodowałoby falę reakcji w niemieckim Bundestagu, gdzie wielu sojuszników Angeli Merkel jasno stwierdziło, że nie będą głosować za nowym pakietem pomocowym dla Aten, jeśli fundusz się wycofa.

 

MFW powinien pozostać w programie – stwierdził we wtorek rzecznik ministerstwa finansów Martin Jaeger. Ten sam pogląd podziela prezes Deutsche Bundesbank, Jens Weidmann. – MFW jest integralną częścią programów ratunkowych dla Grecji – mówił.

 

Źródło: eurakctiv.com

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram