14 grudnia 2016

Cięcie komunistycznych emerytur coraz bliżej. Sejmowe komisje za rządowym projektem

(fot.Djdeaka/wikimedia.commons)

Mimo sprzeciwów środowisk zrzeszających byłych funkcjonariuszy państwa komunistycznego, sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny poparły rządowy projekt ustawy dezubekizacyjnej.

 

Posłowie do projektu wprowadzili jedynie kilka drobnych poprawek. Projekt będzie rozpatrywany jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu. Dokument zakłada że emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie poziomu średniego świadczenia w ZUS.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jedna z zaproponowanych poprawek zakłada wyłączenie spod działania ustawy osoby, które wstąpiły w szeregi MSW i MON nie wcześniej niż 12 września 1989 roku (to funkcjonariusze przyjęci do resortów w celu ich zreformowania). Ponadto za służbę na rzecz totalitarnego państwa nie będzie uznawana wojskowa służba zasadnicza wynikająca z przepisów o powszechnym obowiązku obrony. Kolejna zmiana dotyczyła pracowników Akademii Spraw Wewnętrznych i miała na celu „wyłuskanie” spośród nich osób, które pracowały na etatach SB w tej uczelni.

 

PO i Nowoczesna wnioskowały o wysłuchanie publiczne, a także odrzucenia projektu w całości. Opozycja krytykowała też katalog instytucji i formacji, których funkcjonariusze mają podlegać przepisom noweli (katalog został przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej). Podkreślano także, że po 1989 roku część funkcjonariuszy została pozytywnie zweryfikowana i służyła dalej na rzecz niepodległej Polski.

 

Katalog jest przygotowany bardzo precyzyjnie. Wszystko jest przemyślane i dokładnie na podstawie dokumentów historycznych sprecyzowane. Bo do tej pory myślano, że SB to SB, a ile tych struktur było w SB, to właśnie widać po tym katalogu – wyjaśnił wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

Projekt ustawy dezubekizacyjnej zakłada, że niższe świadczenia emerytalne będą wypłacane za służbę na rzecz totalitarnego państwa od dnia 22 lipca 1944 roku do dnia 31 lipca 1990 roku. Przebiegu służby funkcjonariuszy w okresie PRL zweryfikuje IPN. Cięcia uposażeń dotkną funkcjonariuszy SB, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także jednostek MON, w tym Wojskowej Służby Wewnętrznej i Wojsk Ochrony Pogranicza. Ponadto ustawą objęte będą kadry m.in. Centrum Wyszkolenia MSW i Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie.

 

Według rządowych szacunków obniżonych zostanie ok. 18 tys. emerytur policyjnych, 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Rocznie budżet państwa zaoszczędzi ok. 546 mln zł.

Źródło: wp.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram