21 marca 2016

W poniedziałek, 21 marca, przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Jego celem jest zagwarantowanie, aby osoby z zespołem Downa cieszyły się pełną akceptacją w społeczeństwie i mogły korzystać ze swoich praw. Obecnie osoby te są wielowymiarowo dyskryminowane prawnie, a często ich żyje jest zagrożone jeszcze przed narodzinami.

 

Przypadający w poniedziałek, 21 marca, Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony od 11 lat. Od 2012 roku pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło celowość obchodów tego dnia na arenie międzynarodowej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jego tegoroczne hasło brzmi: „Moi przyjaciele, moja społeczność – korzyści z integracyjnego środowiska dla dzisiejszych dzieci, jutrzejszych dorosłych”. Przypomina ono o konieczności zapewniania możliwości pełnego korzystania przez osoby z Zespołom Downa z przysługujących im praw.

                                                                                               

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris wspiera w tym dniu francuską Fundację im. Jérôme’a Lejeune’a, działającą na rzecz osób z Zespołem Downa i zorganizowaną przez nich międzynarodową petycję Stop Discriminating Down. Jest to inicjatywa przestrzegająca przed nowymi technikami badań prenatalnych, wykrywającymi trisomię 21, które doprowadzą nieuchronnie do zwiększenia liczby aborcji, a w konsekwencji do prawie całkowitego wyeliminowania urodzeń dzieci z dodatkowym chromosomem.

 

Już dziś w większości państw Europy ponad 90 proc. dzieci z Zespołem Downa zostaje zamordowanych jeszcze przed narodzeniem. Usankcjonowana prawnie selekcja eugeniczna nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych, nie łagodzi cierpienia tych dzieci ani ich rodzin. Zarazem dzieci urodzone z trisomią 21 potrafią doceniać życie i często czerpią z niego większą satysfakcję niż inni.

 

Profesor Jérôme’a Lejeune, genetyk i lekarz, który odkrył przyczynę Zespołu Downa (trisomia 21) był zadeklarowanym obrońcą praw osób z tym zespołem cech wrodzonych, w tym ich prawa do życia, a jego odkrycia z dziedziny genetyki miały zasadnicze znaczenie dla określenia statusu prawnego człowieka w rozwoju prenatalnym.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który przygotowała Fundacja im. Jérôme’a Lejeune’a:

 

 

Ponadto zachęcamy do poparcia międzynarodowej petycji przeciwko ludobójstwu nienarodzonych dzieci z Zespołem Downa. Dostępna jest ona na stronie www.stopdiscriminatingdown.com.

 

Źródło: Ordo Iuris

MWł



 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 303 375 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram