Wyjątkowym powodem do dumy jest dla Filipin fakt, że pozostają ostatnim krajem na świecie, który strzeże prawnie nierozerwalności małżeństwa – mówił biskup pomocniczy archidiecezji Cebu. Władze wyspiarskiej prowincji kościelnej zmobilizowały wiernych i wraz z nimi wzywają rząd do zatrzymania prób legalizacji rozwodów. Filipińscy katolicy wciąż stoją na straży świętości, którą próbuje zniszczyć laicka kultura.
Archidiecezja położona na wyspie wchodzącej w skład filipińskiego państwa stanęła do odważnej walki o prawne poszanowanie świętości małżeństwa. Według stanu z soboty 20 lipca pod petycją do rządzących o zatrzymanie wszystkich prób legalizacji rozwodów podpisało się 122 tysiące wiernych.
Obdarzony sporym poparciem apel ma niebawem zostać przekazany senatowi, wraz ze stanowiskiem, wyjaśniającym potrzebę sprzeciwu wobec rozwodów.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskup pomocniczy diecezji Cebu Midyphil Billones ma nadzieję, że duma Filipińczyków z ich strzegącego małżeństwa ustawodawstwa, będzie świadectwem dla reszty świata.
W mieście stołecznym diecezji – Cebu City – 27 lipca odbędzie się publiczna modlitwa o powstrzymanie propozycji zmian prawnych, które osłabiłyby filipińskie rodziny. W jej ramach przewidziano także procesję do słynnej w regionie Bazyliki Świętego Dziecięcia Jezus.
Jak wyjaśniał ordynariusz Cebu, abp Jose Palma wydarzenie będzie również „dziękczynieniem za dar rodziny, sakramentu [małżeństwa – red.] i wielu tych, którzy stali się świadkami małżeństwa, przyczyniając się do dobrostanu wielu rodzin”.
O fatalnych skutkach dopuszczenia prawem rozerwalności związku małżeńskiego przypominał już w maju bieżącego roku inny filipiński hierarcha – bp Alberto Uy. – Rozwód osłabia tkankę społeczeństwa przez naruszenie fundamentu wspólnoty rodzinnej. Prowadzi do fragmentaryzacji społecznej, zwiększonego ubóstwa i gamy innych społecznych chorób. Promując rozwody przyczyniamy się do ruiny spójności społecznej i erozji wartości moralnych – wyjaśniał ordynariusz Tagbilaranu w rozmowie z Radiem Veritas.
Projekt dopuszczenia w prawie rozwiązywania małżeństwa filipiński kongres poparł już w drugim czytaniu 15 maja bieżącego roku. Autorzy propozycji mają sporą nadzieję, że katastrofalna ustawa zostanie niebawem ostatecznie przyjęta. Jej losy zależą od wyników głosowania w senacie.
Źródło: catholicherald.co.uk
FA