Przywódcy ponad 50 krajów ustalili, że w połowie 2013 roku afgańskie wojsko i policja przejmą pełną odpowiedzialność za kraj i potwierdzili, że operacja NATO ostatecznie zakończy się w 2014 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że rozpocznie się wtedy nowa, mniejsza misja szkoleniowa. To główne ustalenie zakończonego w Chicago szczytu Paktu Północnoatlantyckiego.
W połowie przyszłego roku siły NATO zaczną pełnić wyłącznie rolę wspierającą a całe terytoriom Afganistanu będzie pod kontrolą sił rządowych. Według końcowych ustaleń szczytu, w lipcu 2013 Sojusz zakończy prowadzenie operacji bojowych w Afganistanie i przekaże pełną odpowiedzialność za kraj w ręce miejscowych żołnierzy i policjantów. Przez następne półtora roku wojska NATO będą jedynie szkolić afgańskie siły aż do całkowitego zakończenia misji.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jesteśmy zjednoczeni w sprawie odpowiedzialnego zakończenia wojny w Afganistanie – podsumował szczyt w Chicago Barack Obama. Prezydent USA zaznaczył jednak, że po roku 2014, kiedy to wszystkie międzynarodowe oddziały bojowe opuszczą Afganistan, NATO będzie wspierać ten kraj. „NATO będzie szkolić, doradzać i wspierać oddziały Afgańskie by rosły w siłę”- zapewnił. Sekretarz generalny NATO Aders Fogh Rasmussen poinformował, że wiele krajów zgłosiło gotowość wsparcia finansowego Afganistanu po roku 2014. – To nie jest konferencja darczyńców więc proszę nie oczekiwać liczb – zaznaczył.
Przywódcy rozmawiali też o finansowaniu afgańskiego wojska i policji po 2014 roku. Wiadomo, że potrzeba będzie na to co najmniej 4 miliardy dolarów rocznie. Jak dowiedziało się Polskie Radio ze źródeł dyplomatycznych, w czasie szczytu NATO Dania i Turcja zadeklarowały po 20 milionów dolarów rocznie na ten cel. Wcześniej deklaracje wsparcia finansowego złożyły m.in. Wielka Brytania i Łotwa.
Biorący udział w szczycie prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział też, że już za kilka miesięcy Polaków w Afganistanie będzie mniej. – Polska podjęła świadomą decyzję o zasadniczym zmniejszeniu polskiego kontyngentu na jesieni tego roku – podkreślił. Polska nie podjęła jednak jeszcze decyzji o udziale w nowej misji szkoleniowej, która miałaby zacząć się w Afganistanie w 2015 roku.
Źródło: Polskie Radio
luk