27 sierpnia 2021

Co dalej z beatyfikacją abp. Fultona J. Sheena? Niepokojące wieści ze Stanów Zjednoczonych

(Abp Fulton J. Sheen)

Mimo uznania w lipcu 2019 przez papieża cudu za wstawiennictwem arcybiskupa Fultona J. Sheena, którym przywrócenie do życia w 2010 roku martwego noworodka, kwestia beatyfikacji wielkiego amerykańskiego duchownego utknęła w miejscu. Sprawie przyjrzał się William Mahoney z „Church Militant”, pytając o przyczyny tego opóźnienia.

Biskup Louis Tylka, który jest biskupem pomocniczym Peorii w stanie Illinois, czyli rodzinnej diecezji abp. Sheena, „jest niepewny, dlaczego nastąpiła przerwa w beatyfikacji Sheena”. W rozmowie z „Journal Star” hierarcha wyjaśnił, że „nikt w Watykanie nie przedstawił żadnych powodów, dlaczego sprawa Sheena nie miałaby pójść do przodu”. – Ponieważ nikt tego nie przedstawił, muszę uważać, że istnieje jakaś przyczyna, dlaczego nastąpiła przerwa, ale jest to tylko przerwa – dodał.

Jednocześnie bp Tylka zaznaczył, że „jeśli Watykan nie przerwie wkrótce milczenia w tej sprawie”, to będzie pora udać się do Stolicy Apostolskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

Mahoney wskazuje na to, że wstrzymanie beatyfikacji przez Watykan jest wynikiem działań amerykańskich prałatów. Wymienia m.in. biskupa Salvatore Matano z Rochester w stanie Nowy Jork jako tego, który przyczynił się dwukrotnie do zablokowania beatyfikacji sługi Bożego Fultona J. Sheena.

„Beatyfikacja miała się odbyć w setną rocznicę święceń kapłańskich Sheena 20 września 2019 r. – pisze Mahoney – gdy Matano postanowił w lipcu tamtego roku wysłać do Stolicy Apostolskiej dokumenty sugerujące, iż abp Sheen niewłaściwie zajął się dwoma duchownymi winnymi seksualnego wykorzystania dziecka. Zarówno Peoria, jak i Rzym zbadali dokumenty Matano i w obu przypadkach stwierdzono, że Sheen nie zrobił nic złego”.

Wyznaczono nową datę i beatyfikacja miała nastąpić tym razem 21 grudnia 2019 r. Jednak bp Matano ponownie interweniował. Jak stwierdził prałat James Kruse, który jest kierownikiem spraw kanonicznych w Peorii: „Nieustannie diecezja Rochester apeluje o wielką ostrożność, ale trudno nie pomyśleć, że po prostu działają, by sabotować sprawę”.

Jednocześnie dziennikarz „Church Militant” przypomniał skandaliczną batalię sądową, jaką musiała stoczyć o doczesne szczątki arcybiskupa Sheena jego bratanica Joan Sheen Cunningham z kard. Timothy’m Dolanem. Kard. Dolan usiłował zatrzymać je w katedrze pw. św. Patryka w Nowym Jorku. Jak pisze Mahoney, kardynał, „który robi wszystko, co w jego mocy, by uniknąć płacenia za nadużycia seksualne duchownych, wydał setki tysięcy na opłaty sądowe, by zatrzymać szczątki Sheena w Nowym Jorku. Dolan ostatecznie przegrał swoją piątą i ostatnią apelację”.

Od czerwca 2019 r. doczesne szczątki abp. Sheena spoczywają w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi w Peorii. Według „Church Militant” „bp Tylka zapewnia wiernych, że będzie kontynuować naciski na kanonizację sługi Bożego” Fultona J. Sheena.

 

Źródło: ChurchMilitant.com

Jan J. Franczak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez