Pracujemy na rzecz przedstawienia koncepcji Radzie Ministrów i zgodnie z zarządzaniem do 31 marca tego roku przedstawimy pierwszy raport – przekazał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po pierwszym posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszu Kościelnego. Jako najczęściej wymienianą formę zastąpienia Funduszu, szef MON wskazał odpis podatkowy.
Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że każdy z członków zespołu ma przedstawić propozycję koncepcji odpisu podatkowego. Jak przypomniał, kiedyś taka propozycja była procedowana, jednak prace nad nią przerwano. Zaznaczył, że zespół przeprowadzi analizę sposobów odpisu podatkowego w różnych krajach.
„Będziemy starali się w najbliższych tygodniach przekazać do Rady Ministrów dwie, trzy propozycje, które koalicja – bo to też jest oczywiście rozmowa na poziomie koalicyjnym – będzie mogła wybrać” – powiedział.
Wesprzyj nas już teraz!
„Jest koncepcja odpisu podatkowego, pojawiła się również koncepcja związana tylko z zabezpieczeniem społecznym, zabezpieczeniem emerytalnym. Dodał, że dzisiaj na trzy cele z Funduszu Kościelnego trafiają środki oraz że ok. 90 proc. z nich trafia na zabezpieczenia społeczne. „Na tym temacie najbardziej się skupiamy, na propozycjach płynących od różnych członków zespołu i różnych środowisk partyjnych” – powiedział.
Zaznaczył, że rozwiązanie będzie poddane konsultacjom. Początkowo w zespole, później na Radzie Ministrów a następnie ze wszystkimi kościołami i związkami wyznaniowymi w Polsce.
„Oczywiście słyszymy głos mniejszych związków wyznaniowych, które nie są tak liczne jak Kościół katolicki w Polsce – obawiających się, że zostanie naruszone zabezpieczenie społeczne duchownych ich Kościołów” – powiedział wicepremier. Zapewnił, że głos wszystkich wspólnot religijnych i wyznaniowych, nawet tych najmniejszych, jest bardzo ważny. Kosiniak-Kamysz przyznał, że w koalicji są różne poglądy dotyczące rozwiązań związanych z funduszem.
Zgodnie z zarządzeniem premiera Donalda Tuska, zespół ma przeprowadzić analizy i wypracować koncepcje zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego a także zasad finansowania m.in. składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych; działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej kościołów i innych związków wyznaniowych, a także odbudowy, konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej.
PAP / oprac. PR