21 kwietnia 2023

Co dalej z geotermią? Minister Moskwa patrzy na nią z nadzieją

(Szaflary, PAP/Grzegorz Momot )

Geotermia, jako odnawialne źródło energii, może stać się jednym z elementów bezpieczeństwa energetycznego Polski. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” minister Anna Moskwa przyznała, że ma nadzieję, że sektor ten będzie się szybko rozwijać.

„Myślę, że po poprzednim roku wszyscy bardzo doceniamy suwerenność i niezależność, a geotermia na pewno je zapewnia. Chociaż w Polsce połowa kraju ma potencjał geotermalny, to dostępne zasoby wykorzystujemy jedynie w 7 miastach” – wskazała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Jak dodała, w tym momencie w ministerstwie zostało złożonych mamy 50 nowych wniosków. – Na razie pierwszy odwiert sprawdzający, czy jest potencjał, finansujemy w 100 proc., żeby samorządy nie ponosiły dodatkowego ryzyka – podkreśliła. Zapowiedziała przy tym, że ministerstwo niedługo rozpatrzy kolejne wnioski. – Zobaczymy, ile z nich będzie miało realny potencjał. Mam nadzieję, że niebawem dojdziemy do 100 wniosków na realizację inwestycji geotermalnych – wskazała.

Wesprzyj nas już teraz!

Zwróciła również uwagę, że dopiero w 2021 roku „po kilku latach trudnych prac i analiz geologicznych” powstała „Polska mapa geotermii do 2040 r. z perspektywą do 2050 r.”. – Takiego dokumentu nigdy nie było – zaznaczyła.

W strategii rozwoju ciepłownictwa też po raz pierwszy wskazujemy, by środki krajowe zostały przeznaczone na dofinansowanie pierwszego odbioru, bez czekania na fundusze europejskie. Działania rządu PiS to okres ogromnego rozwoju geotermii w Polsce – podała szefowa MKiŚ. – Zakończone w 2021 r. badania potwierdziły, że potencjał naszego kraju w zakresie geotermii jest bardzo duży. Teraz trzeba go odkrywać – dodała Anna Moskwa. 

Warto dodać, że w ostatnich dniach w Szaflarach k. Zakopanego uroczyście rozpoczęto wiercenie odwiertu geotermalnego, który ma osiągnąć 7 km głębokości. To pierwszy tak głęboki rodzaju odwiert. Prace potrwają do połowy 2024 r. Jak mówił Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, spodziewana jest tu woda o temperaturze nawet powyżej 150 st. C. Eksperci podkreślają, że nie są pewni co znajdą na 7 km, dlatego odwiert jest tak skonstruowany, że będzie możliwy powrót do eksploatacji z wcześniejszych poziomów, czyli około 3000 i 4000 m. 

Specjaliści od wielu lat wskazują na potencjał geotermii nie tylko w zakresie ciepłownictwa, ale i elektroenergetyki. Jak mówił Jacek Zimny, prof. AGH, przewodniczący Zarządu Polskiej Geotermalnej Asocjacji im. prof. Juliana Sokołowskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej, w rozmowie z magazynem „Polonia Christiana” – Polska może być samowystarczalna energetycznie, a Każda polska gmina, jeśli się tylko postara, może taką samowystarczalność uzyskać. Geotermia jest tu jednym z elementów tego bezpieczeństwa. Bo jak sugeruje prof. Zimny, każda z gmin powinna przeprowadzić audyt dostępności OZE na swoim terenie (słońce, woda, wiatr, geotermia, biomasa) i wedle tych możliwości się rozwijać.

Źródło: PAP, „Nasz Dziennik” /Oprac. MA

Więcej o samowystarczalności energetycznej i stanie rozwoju geotermii w rozmowie z prof. Zimnym:

Geotermia. Niechciana energia szansą rozwoju Polski

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram