Rzecznik rządu, Piotr Müller, pytany o negocjacje ws. Krajowego Planu Odbudowy poinformował, że trwają na ten temat rozmowy z Komisją Europejską. – Komisja próbuje do warunków zawartych w KPO wprowadzić ogólniki, które w przyszłości mogłyby rodzić nieporozumienia; musimy to ścisłe uregulować – wskazał.
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w środę odnosząc do terminu przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przez KE, że w najbliższych tygodniach – kwiecień, najpóźniej maj – powinniśmy dojść do akceptowalnego porozumienia. Dodał, że nastąpi to raczej wcześniej niż później.
Müller na antenie TVP Info w piątek podał, że „Komisja Europejska czasami próbuje do tych warunków, tych kamieni milowych, które są w Krajowym Planie Odbudowy, wprowadzić takie ogólniki, w ogóle stwierdzenia, które w przyszłości mogłyby rodzić nieporozumienia pomiędzy nami a Komisją Europejską”. – Dlatego my pracujemy teraz nad tym, aby te określenia były ścisłe, tak abyśmy znowu później nie wrócili do rozmów i patrzenia na siebie dziwnym wzrokiem – bo ty miałeś co innego na myśli, ja miałem co innego – tak to funkcjonować nie może. Więc musimy to ścisłe uregulować – powiedział rzecznik.
Wesprzyj nas już teraz!
Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Źródło: PAP