Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w najbliższych miesiącach rząd wypracuje propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego. Polityk zapowiedział, że wkrótce zostanie zwołane pierwsze posiedzenie komisji, która będzie opracowywała nowe rozwiązania dotyczące tej kwestii.
Podczas konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu ds. Fundusz Kościelnego zostanie zwołane w najbliższych dniach.
„Do połowy roku daję sobie czas na wypracowanie rozwiązań w kwestii Funduszu Kościelnego, tak, żeby zapewnić po pierwsze zmianę efektywną, ale która szanuje wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe, a przede wszystkim szanuje swoich wiernych i szanuje też te nasze zobowiązania polityczne” – powiedział wicepremier i szef PSL.
Wesprzyj nas już teraz!
Zaznaczył, że członkowie zespołu pewnie skupiać się będą najbardziej nad rozwiązaniem związanym z odpisem określonego procenta podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Dodał, że będą nad tym pracować korzystając z doświadczeń sprzed ponad 10 lat.
W Monitorze Polskim opublikowano w ubiegłym tygodniu zarządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jego pierwsze sprawozdanie ma zostać przedstawione Radzie Ministrów do 31 marca 2024 r.
Do zadań zespołu należy przeprowadzanie analiz i wypracowanie koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego oraz zmiany zasad finansowania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej Kościołów i innych związków wyznaniowych oraz odbudowy, konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej.
Kolejnym zadaniem zespołu jest przedstawienie propozycji działań, w tym legislacyjnych.
Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Według pierwotnych założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z przejętych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły, proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.
Źródło: PAP/Iga Leszczyńska, Gabriela Bogaczyk
Oprac. WMa