30 września 2023

Co dziesiąte hiszpańskie dziecko przychodzi na świat za pomocą technik wspomaganego rozrodu

(PCh24TV)

Współczynnik dzietności w Hiszpanii należy do najniższych w Europie, a techniki wspomaganego rozrodu stają się coraz bardziej powszechne. Wzrasta liczba matek w wieku 45 lat i więcej – wynika z ostatnich danych Krajowego Instytutu Statystyki (INE).

 

Zgodnie z INE spośród nieco ponad 329 tysięcy dzieci, które urodziły się od 2020 roku, ponad 33 tys. przyszło na świat dzięki technikom wspomaganego rozrodu, z czego 60 proc. dzięki zapłodnieniu in vitro, 28 proc. w wyniku dawstwa komórek jajowych i 2 proc. w wyniku dawstwa zarodków.

Wesprzyj nas już teraz!

W pierwszym kwartale obecnego roku zarejestrowano w Hiszpanii najmniej urodzeń od ośmiu lat, zaś skala występowania zjawiska macierzyństwa powyżej 45 lat wzrosła w tym czasie o 55 procent.

Od stycznia do czerwca br. urodziło się 155 629 dzieci, o 2,5 proc. mniej niż w tym samym czasie w roku 2022.

Liczba matek w wieku 50 lat i więcej wzrosła prawie trzykrotnie (137 proc.) od 2016 r. Hiszpania była pionierem w stosowaniu techniki zapłodnienia in vitro 40 lat temu, a obecnie dzięki doświadczeniu, permisywnemu ustawodawstwu i jakości usług stała się krajem tzw. turystyki płodności – zgodnie z informacją gazety „La Razon”.

Prawo hiszpańskie zezwala na prawie wszystkie techniki wspomaganego rozrodu, oprócz tzw. macierzyństwa zastępczego i selekcjonowania płci.

Jedną z najbardziej popularnych technik jest kriokonserwacja oocytów pozwalająca na konserwację komórek jajowych. Z tej techniki korzystają kobiety, które chcą opóźnić swoje macierzyństwo, pacjentki onkologiczne lub cierpiące na choroby powodujące bezpłodność. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba pacjentek zamrażających komórki jajowe potroiła się – z 30 tysięcy do 155 tys. – według danych hiszpańskiego stowarzyszenia płodności.

Zgodnie z ostatnimi danymi Eurostatu, jedna kobieta w Hiszpanii w ciągu swojego życia urodzi średnio 1,23 dziecka, które będzie miała w wieku średnio 31,6 lat.

Zgodnie z Eurostatem, do osiągnięcia dzietności, która pozwoliłaby na zachowanie obecnej wielkości populacji konieczne jest utrzymanie współczynnika na poziomie 2,1. Tymczasem w żadnym kraju UE nie przypada nawet dwoje dzieci na kobietę.

pap logo

Źródło: PAP (Grażyna Opińska)

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(30)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 150 382 zł cel: 300 000 zł
50%
wybierz kwotę:
Wspieram