28 maja 2023

Co robi kardynał Zuppi w Moskwie i Kijowie? „Tu nie chodzi o mediacje”

(fot. yt)

Celem misji kard. Zuppiego w Moskwie i Kijowie nie jest podjęcie mediacji, lecz promowanie dróg pokoju – powiedział kard. Pietro Parolin. O nadzwyczajnej misji, jaką Papież powierzył przewodniczącemu Episkopatu Włoch, watykański sekretarz stanu rozmawiał z dziennikarzami podczas wizyty we włoskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.

Podkreślił on, że w tym momencie kard. Zuppi będzie rozmawiał wyłącznie z Moskwą i Kijowem.

„Ważne jest to, co zostało powiedziane w nocie Stolicy Apostolskiej, że jest to misja pokojowa powierzona przez Papieża kard. Zuppiemu, przede wszystkim po to, by tworzyć pewną atmosferę i środowisko, które mogłyby otworzyć drogi pokoju. Cieszymy się, że ze strony Moskwy jest gotowość na przyjęcie papieskiego wysłannika. (…) Jak przypomniała prasa i oświadczenie Zełenskiego Kijów nie byłby obecnie skłonny do mediacji w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jednak bezpośrednim celem tej misji nie jest mediacja, ale raczej stworzenie klimatu i pomoc w dążeniu do pokojowego rozwiązania. (…) Ustalamy daty, nie jest to problem dla żadnej strony. Wystarczy się umówić, jak tylko kardynał będzie gotowy do wyjazdu“ – stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

Pokojowa misja kard. Zuppiego w Moskwie i na Ukrainie jest analogiczna do misji, którą Jan Paweł II powierzył kard. Etchegaray’owi, kiedy wysłał go do Saddama Husseina – powiedział z kolei kard. Fernado Filoni, były nuncjusz w Bagdadzie. Podkreśla, że takie misje to świadectwo szczególnego zaangażowania ze strony Papieża, który nie posługuje się tylko zwyczajnymi środkami dyplomatycznymi, ale chce wysłać ważny sygnał do obu stron konfliktu.

Kard. Filoni przypomniał, że Jan Paweł II dwukrotnie posługiwał się takimi nadzwyczajnymi środkami. Po raz pierwszy wysłał kard. Etchegaraya do Saddama Husseina jeszcze podczas wojny między Irakiem i Iranem. Doprowadziło to do uwolnienia więźniów po obu stronach frontu. Po raz kolejny francuski purpurat pełnił pokojową misję w Bagdadzie podczas drugiej wojny w Zatoce Perskiej. Niestety pomimo apeli i zabiegów Jana Pawła II nie udało się powstrzymać wojny.

Były nuncjusz w Bagdadzie podkreślił, że takie kroki nie są alternatywą dla zwyczajnej dyplomacji, lecz jej uzupełnieniem, kiedy Papież po prostu widzi, że w danych okolicznościach warto skierować na pierwszą linię nadzwyczajnego wysłannika. Wstępna otwartość Moskwy nie przesądza jeszcze o sukcesie misji. Również za pontyfikatu Benedykta XVI strony konfliktu wyrażały otwarcie na apele papieże, a mimo to nie udało się zatrzymać wojny. Ważnym osiągnięciem byłoby już respektowanie międzynarodowego prawa humanitarnego, zaprzestanie bombardowań obiektów cywilnych i poszanowanie jeńców.

Zapytany przez dziennik Corriere della Sera o szanse misji na Ukrainie, kard. Filoni przyznał, że sytuacja jest bardzo trudna. Po tylu ofiarach śmiertelnych, po tak wielkich zniszczeniach, trudno jest powiedzieć: zapomnijmy o tym, co było. Jednakże pokój zawsze jest możliwy, Kościół nigdy się nie cofa w obliczu trudności – zapewnia wieloletni watykański dyplomata.

Źródło: KAI

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(15)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 143 857 zł cel: 300 000 zł
48%
wybierz kwotę:
Wspieram