Świat nie poradził sobie z szeregiem wyzwań, które szybko ewoluują. Są to „zmiany klimatyczne”, brak postępu w zakresie realizacji celów Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju i problemy z demokracją – zwraca uwagę Council on Foreign Affairs. Think tank wskazuje równocześnie na kilka międzynarodowych szczytów istotnych dla globalnej polityki, które odbędą się w 2025 roku. Co nam zaplanują „władcy świata”.
Zielone i inkluzywne Davos
Listę szczytów otwiera spotkanie w Davos Światowego Forum Ekonomicznego, które zaplanowano w szwajcarskim kurorcie w dniach od 20 do 24 stycznia. Tym razem przywódcy państw, liderzy biznesu i przedstawiciele organizacji pozarządowych wraz z dziennikarzami będą dywagować na temat takiego wykorzystania technologii, które ułatwi powstanie „bardziej inkluzywnej gospodarki globalnej” i pozwoli na „lepsze dostosowanie do zmian geoekonomicznych, zwiększy rozwój kapitału ludzkiego, pobudzi bardziej zieloną i zrównoważoną gospodarkę oraz zbuduje bardziej niezawodny i sprawiedliwy globalny porządek gospodarczy”.
Wesprzyj nas już teraz!
Tuż przed konferencją zostanie opublikowany – jak co roku – Raport o ryzykach globalnych Światowego Forum Ekonomicznego, który nada ton dyskusjom panelistów.
G7 o zmianach klimatu i technologiach
Następnie w czerwcu zaplanowano szczyt G7 w Kananaskis w Kanadzie. Spotkanie w kanadyjskich Górach Skalistych również ma skupić się na transformacji w kierunku „bardziej inkluzywnej gospodarki, zwalczania rosnących negatywnych skutków zmian klimatu i regulacji nowych technologii”.
Nie zabraknie dyskusji na temat migracji i wojny na Ukrainie oraz bezpieczeństwa i stabilności na Bliskim Wschodzie. Co istotne, w szczycie wezmą udział nowi szefowie rządów, stąd możliwa jest zmiana priorytetów spotkania.
ONZ, czyli oceany i globalne ocieplenie
W tym samym miesiącu (9 – 13 czerwca) w Nicei będzie odbywać się konferencja ONZ ds. oceanów, która zajmie się kwestią bioróżnorodności w kontekście globalnego ocieplenia. Ma to stanowić „poważne zagrożenie” i może powodować „bielenie raf koralowych, zmniejszenie podaży ryb, wzrost poziomu morza i wzrost liczby klęsk żywiołowych”.
Współorganizatorami konferencji będą rządy Francji i Kostaryki. Będzie to pierwsza konferencja od 2022 r. i historycznego porozumienia o różnorodności biologicznej poza jurysdykcją krajową, znanego również jako Traktat o pełnym morzu. Traktat ten jest pierwszym międzynarodowym aktem skupiającym się na zarządzaniu oceanami na wodach pozostających poza jurysdykcją państw.
Spotkanie ma pomóc we wdrożeniu 14 celu Agendy 2030 dotyczącego ochrony i zrównoważonego użytkowania oceanów, mórz i zasobów morskich. Oczekuje się, że państwa w Nicei przyjmą Plan działania na rzecz oceanów.
NATO i wydatki na obronność
Pod koniec czerwca, w dniach od 24 do 26 odbędzie się szczyt NATO w Hadze, podczas którego mają być omawiane kwestie zwiększenia wydatków na obronę i wojna na Ukrainie. W ostatnim czasie sojusz poczynił postępy w wydatkach na obronę.
Dwadzieścia trzy z trzydziestu dwóch państw członkowskich spełnia zobowiązanie dotyczące przeznaczania 2 procent produktu krajowego brutto (PKB) na wydatki wojskowe. Jednak, Amerykanie naciskają, by wydatki zwiększyć do 3 proc. PKB. Ku temu skłania się również nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
ONZ o migracji i…
W dniach 9 – 23 września zaplanowano tradycyjnie Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku. Podczas 80. już spotkania dyskusje przywódców państw i przedstawicieli NGO-sów mają dotyczyć migracji, konfliktów, ubóstwa i głodu oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju. ONZ będzie naciskać na wzmocnienie globalnej współpracy i ponowne zobowiązanie państw członkowskich do realizacji Agendy 2030. Zostanie podsumowany wpływ przyjętego w 2024 r. Paktu dla Przyszłości.
Dodatkowo ONZ zorganizuje w listopadzie Drugi Światowy Szczyt na rzecz Rozwoju Społecznego, którego gospodarzem będzie Katar. Szczyt ma powtórzyć zobowiązania podjęte na pierwszym szczycie o tej samej nazwie, który odbył się trzydzieści lat temu.
Klimat wg COP30
W listopadzie w dniach od 10 do 21 do Belém w Brazylii zjadą uczestnicy COP30. Spotkanie Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, które odbędzie się w dżungli amazońskiej, ma zaowocować nowymi ambitniejszymi planami krajowymi dotyczącymi redukcji emisji.
G20 – solidarność, równość i zrównoważony rozwój
Pod koniec listopada (22 – 23) odbędzie się szczyt G20 w Johannesburgu. Będzie to pierwsze spotkanie G20 w państwie afrykańskim i nastąpi po przyjęciu Unii Afrykańskiej do tego corocznego spotkania wiodących i wschodzących gospodarek. Prezydent RPA Cyril Ramaphosa zaproponował, by skupić się na „solidarności, równości i zrównoważonym rozwoju”. Będą poruszane sprawy umorzenia długów dla krajów rozwijających się i mobilizacji finansów na rzecz „sprawiedliwej transformacji energetycznej” oraz „inkluzywnego wzrostu gospodarczego, bezpieczeństwa żywnościowego i zarządzania technologią”.
Azjatycka mapa drogowa
Na 2025 r. zaplanowano ASEAN i Szczyt Azji Wschodniej w Kuala Lumpur, ale data spotkania nie jest jeszcze znana. Podczas szczytu ma być uruchomiona dwudziestoletnia mapa drogowa, która priorytetowo ma traktować kwestie zrównoważonego rozwoju, zmian klimatu, digitalizacji i równość płci. Malezja ogłosi piętnaście priorytetowych celów ekonomicznych i wnioski dot. umowy ramowej ASEAN w sprawie gospodarki cyfrowej. Uczestnicy spotkania zajmą się sprawą wojny domowej w Mjanmie i napięć na Morzu Południowochińskim.
Po szczycie ASEAN ma być szczyt Azji Wschodniej (EAS) z udziałem USA.
Co na to Rosja i Chiny?
Nie jest znana data szczytu BRICS, który ma się odbyć w Brazylii. Szczyt po raz drugi powita czterech nowych członków i trzynaście krajów partnerskich. Ponad trzydzieści innych krajów, takich jak Bangladesz i Wenezuela, wyraziło zainteresowanie dołączeniem do bloku zainicjowanego przez Rosję, Chiny, Brazylię i RPA, postrzeganego jako alternatywy dla instytucji zdominowanych przez Zachód. Szczyt zajmie się modernizacją systemu instytucji z Bretton Woods i rozwojem projektów dot. Nowego Banku Rozwoju, który będzie finansował infrastrukturę Globalnego Południa i wspomagał lokalne waluty, w tym System Płatności Transgranicznych BRICS. Nie zostanie pominięta kwestia zrównoważonego rozwoju.
ONZ w kosmosie
Na grudzień zaplanowano Światowe Forum Kosmiczne ONZ. Jego uczestnicy zajmą się kwestią zarządzania satelitami i wdrażaniem Paktu dla Przyszłości w części dotyczącej kosmosu. Na forum 2025 prawdopodobnie odbędzie się przegląd śródokresowy Agendy Space 2030 odnośnie do pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celu osiągnięcia siedemnastu celów Agendy 2030.
Weryfikacja celów Agendy
Warto przypomnieć, że w 2025 r. minie 10 lat od przyjęcia Agendy 2030, porozumienia paryskiego w sprawie klimatu, a także pierwszej watykańskiej encykliki ekologicznej „Laudato si’”. Z tej okazji należy spodziewać się wielu działań związanych z promocją celów zrównoważonego rozwoju i powiązanego z nimi planu reform globalnego zarządzania zawartych w programie szefa ONZ „Our Common Agenda” oraz przyjętym w 2024 r. Pakcie dla Przyszłości.
Władze ONZ dużą wagę przywiązują do szczytów, które mają odbyć się w Brazylii, jak niegdyś Szczyt Ziemi w 1992 r., który skierował świat na drogę tak zwanego zrównoważonego rozwoju. Mimo zmiany władzy w USA i zapowiedzi prezydenta elekta Donalda Trumpa o ponownym wycofaniu Ameryki z porozumienia paryskiego, przywódcy ONZ liczą na „postęp i reset multilateralizmu”. Rok 2025 ma dać „nową szansę na stawienie czoła tym wyzwaniom w obliczu zwiększonej presji na osiągnięcie transformacyjnego postępu”.
W 2025 r. będą kontynuowane negocjacje w sprawie zakończenia wielu konfliktów na świecie, w tym w Strefie Gazy, Sudanie i na Ukrainie, a także w Syrii, na Haiti, w Mjanmie i Jemenie.
W 2025 r. ma również decydować się kwestia finansowania rozwoju. Ma to kluczowe znaczenie dla transformacji globalnego zarządzania i reformy międzynarodowego systemu finansowego, który ma stać się bardziej inkluzywny („szansa na realizację centralnego punktu dotyczącego redystrybucji bogactwa i władzy oraz naprawy przestarzałych systemów”).
ONZ zaznacza, że „2025 rok jest rokiem upamiętniającym globalny ruch na rzecz równości płci, upamiętniającym 30. rocznicę Czwartej Światowej Konferencji w sprawie Kobiet i przyjęcia w 1995 roku Deklaracji Pekińskiej i Platformy Działania (Pekin+30)”. Stąd będą podejmowane inicjatywy proaborcyjne i progenderowe.
Źródło: cfr.org, unfoundation.org
Agnieszka Stelmach
Odbierz swój przedpremierowy dostęp do filmu „Czarodziej z Davos” !