20 czerwca 2022

Co z podatkiem od międzynarodowych korporacji? Węgry blokują, Polska już nie

(pixabay.com)

Podczas piątkowego posiedzenia ministrów finansów państw Unii Europejskiej w Luksemburgu, węgierski szef tego resortu Mihaly Varga zablokował dyrektywę dotyczącą wprowadzenia minimalnej globalnej stawki podatku dla międzynarodowych korporacji od 2023 roku. Z kolei polska minister finansów, Magdalena Rzeczkowska poinformowała swoich odpowiedników, że nasz kraj wycofuje swój sprzeciw wobec dyrektywy.

Węgry nie mogą na tym etapie poprzeć przyjęcia dyrektywy o globalnym minimalnym podatku dochodowym – powiedział Varga. – Praca nie jest gotowa. Myślę, że musimy kontynuować wysiłek, aby znaleźć rozwiązanie – dodał.

Równocześnie Polska zmieniła zdanie w tej sprawie i wycofała swój sprzeciw. Komentatorzy łączą taką postawę z kwestią unijnych pieniędzy dla Polski w ramach KPO. Z kolei minister Rzeczkowska tłumaczyła, że postulaty, o które Polska zabiegała, zostały wprowadzone do obecnego tekstu projektu – i stąd decyzja o poparciu projektu.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak tłumaczyła minister, dążeniem Polski jest opodatkowanie cyfrowych gigantów, a także walka z rajami podatkowymi. – Oba te cele są objęte oboma Filarami porozumienia w ramach OECD, dlatego Polsce zależy na wdrożeniu całej reformy – dodała.

Minister Rzeczkowska tłumaczyła, że przez ostatnie kilka miesięcy Polska była bardzo mocno zaangażowana, aby wynegocjować gwarancje, że w Unii Europejskiej będzie działać nie tylko Filar II OECD tj. minimalne opodatkowanie, ale także – to co na czym polskiemu rządowi najbardziej zależy – opodatkowanie cyfrowych gigantów. – Chcemy jeszcze raz przypomnieć, że wszyscy zobowiązaliśmy się w OECD do przyjęcia obydwu filarów. Filar I mówi o tym, gdzie będzie płacony podatek przez największe światowe korporacje, a Filar II ustanawia minimalną wysokość opodatkowania – przypomniała Rzeczkowska.

W grudniu 2021 r. członkowie OECD i G20 osiągnęli porozumienie dotyczące 15-proc. podatku, który ma być nakładany głównie na cyfrowych gigantów takich jak Meta, Alphabet czy Amazon. Reforma międzynarodowego opodatkowania została uzgodniona przez prawie 140 krajów. Jest oparta na dwóch filarach. Filar I zakłada częściowe przeniesienie praw do opodatkowania największych globalnych korporacji do państw, w których korzysta się z ich usług i dóbr. Ma objąć ok. 100 korporacji, w tym spółki cyfrowe. Filar II zakłada wprowadzenie minimalnego globalnego podatku w wysokości 15 proc. efektywnej stawki. (PAP)

Oprac. MA

pap logo

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram