Prezydent odbył w środę cykl rozmów z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Celem były konsultacje w związku z zapowiedzią zgłoszenia przez głowę państwa własnych projektów ustaw reformujących sądownictwo.
Wesprzyj nas już teraz!
W pierwszej kolejności Andrzej Duda przyjął reprezentantów klubu PiS. Do pałacu prezydenckiego przyjechali: szef klubu, wicemarszałek Ryszard Terlecki, rzecznik partii Beata Mazurek, szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz i poseł Arkadiusz Mularczyk.
– Deklarujemy współpracę i jesteśmy otwarci na rozmowy; prezydent zapewnił, że gwarantuje jakość procesu legislacyjnego i samych projektów ustaw o SN i KRS – powiedział po spotkaniu przedstawicieli swego klubu lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna.
Powody do umiarkowanego zadowolenia ze spotkania z prezydentem miała ekipa Kukiz15, bowiem gospodarz w trakcie rozmów miał zadeklarować, że podtrzymuje poprawkę wyboru składu Krajowej Rady Sądownictwa przez 3/5 Sejmu, a nie zwykłą większością, jak chciał PiS.
– Rozmawialiśmy o tym, jakie będą mechanizmy zabezpieczające. Niewykluczone, że będzie to wskazanie tych osób przez prezydenta, co my jesteśmy w stanie poprzeć ze względu na silną legitymację prezydenta – zadeklarował wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz15. – Wskazaliśmy na jeden czynnik, który psuje tę debatę, czyli kampanię Polskiej Fundacji Narodowej, która według nas jest nieakceptowalnym nadużyciem władzy – dodał oceniając trwającą dyskusję na temat zmian w sądownictwie.
Andrzej Duda nie może natomiast liczyć na owocną współpracę z klubem Nowoczesna. Jeśli ktoś miałby co do tego wątpliwości, przekonają go słowa Ryszarda Petru: – Będziemy mieli do czynienia z ustawami o SN i KRS autorstwa prezydenta, które doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce – powiedział jeden z liderów tzw. totalnej opozycji. – Potwierdziły się nasze najgorsze obawy. Mianowicie propozycje prezydenta, jakie wynikają z tych konsultacji, są takie, że polityczną rolę ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego zastąpi prezydent – podsumował.
Swoje spotkanie odbyła także część opozycji pozaparlamentarnej. – Zachęcamy prezydenta do wysłania projektów ustaw o SN i KRS także do konsultacji z organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców – stwierdził z kolei po spotkaniu przewodniczący PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. – Uważamy, że konsultacje powinny odbyć się też w ramach wysłuchania publicznego. Złożymy taki wniosek o wysłuchanie publiczne w ramach prac sejmowych i jeżeli on nie przejdzie, to przeprowadzimy wysłuchanie obywatelskie przez nasz klub – dodał.
W lipcu prezydent Andrzej Duda zawetował przyjęte krótko wcześniej ustawy o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zobowiązał się do przedstawienia własnych projektów do końca września.
Źródło: tvp.info, Polsat News
RoM