12 grudnia 2023

COP28: projekt porozumienia z „ocaleniem” paliw kopalnych. Uczestnicy niezadowoleni

(pixabay.com)

W Dubaju we wtorek 12 grudnia oficjalnie zakończy się konferencja klimatyczna COP28. Ujawniony projekt porozumienia jakie ma zostać ogłoszone gospodarze określają „ogromnym krokiem naprzód”. Ale nie wszystkie kraje tak optymistycznie podchodzą do proponowanych rozwiązań. Dziś poznamy ostateczne brzmienie dokumentu. 

Projekt porozumienia COP28 dobrze ocenia sułtan Ahmed al-Dżaber. – Prezydencja COP28 od początku jasno mówiła o naszych ambicjach. Ten tekst odzwierciedla te ambicje i stanowi ogromny krok naprzód – stwierdził w komunikacie. – Teraz wszystko jest w rękach stron, którym ufamy, że zrobią to, co najlepsze dla ludzkości i planety – dodał.

Dokument wskazuje szereg rozwiązań, które kraje mogłyby zastosować w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ale też równocześnie pomija „wycofywanie” paliw kopalnych, czego domaga się wiele państw.

Wesprzyj nas już teraz!

Zamiast tego wymieniono osiem opcji, które kraje „mogłyby” zastosować w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla, w tym: „ograniczenie zarówno zużycia, jak i produkcji paliw kopalnych w sprawiedliwy, uporządkowany i sprawiedliwy sposób, tak aby osiągnąć zero netto do roku 2050, wcześniej lub około niego”.

Inne wymienione działania obejmowałyby potrojenie mocy wytwórczych energii odnawialnej do 2030 r. i zwiększenie rozwoju technologii, w tym procesu wychwytywania emisji CO2 w celu zatrzymania przedostawania się gazów do atmosfery.

Przewodniczący COP28 wezwał kraje do poczynienia większych postępów w kierunku porozumienia w sprawie zmian klimatycznych w obszarach, w których nadal istnieją różnice, w tym w zakresie stosowania paliw kopalnych.

Jak pisze agencja Reuters, jeden z europejskich dyplomatów powiedział, że projekt porozumienia jest „słaby” i czyta się go jak „menu, z którego możesz dowolnie wybierać danie”. Duży dystans do projektu zgłosił Departament Stanu USA, który oświadczył, że tekst należy udoskonalić w wielu kwestiach, w tym w zakresie paliw kopalnych.

„Doceniamy wysiłek wielu osób włożony w opracowanie tekstu, który stara się zrównoważyć różne interesy. Jednocześnie należy znacznie wzmocnić sekcję dotyczącą łagodzenia zmiany klimatu, w tym kwestię paliw kopalnych, a sekcja dotyczącą finansów zawiera nieścisłości, które należy poprawić” – oświadczył w komunikacie amerykański resort.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock stwierdziła, że projekt porozumienia jest wyraźnie niewystarczający i rozczarowujący. W przemówieniu w Niemieckim Pawilonie Klimatycznym w Dubaju powiedziała, że w tekście w ogóle nie uwzględniono kwestii zastąpienia paliw kopalnych, co oznacza, że Niemcy nie mogą go poprzeć.

Za rozczarowujący uznała projekt porozumienia Unia Europejska. Główny negocjator UE Wopke Hoekstra powiedział dziennikarzom: „To jest długie, wciąż analizujemy wszystkie elementy. Jest w nim kilka rzeczy, jednak ogólnie rzecz biorąc, jest wyraźnie niewystarczający i nieadekwatny do skali problemu, którym tu mieliśmy się zająć”. „Zdecydowana większość krajów chce więcej w zakresie odchodzenia od paliw kopalnych (…) i pozbycia się węgla” – dodał.

„Ten tekst jest niewystarczający. Istnieją elementy, które w obecnej formie są nie do przyjęcia” – oświadczyła francuska minister ds. transformacji energetyki Agnes Pannier-Runacher.

Jak pisze Reuters, źródła zaznajomione z dyskusjami twierdzą, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, przygotowując projekt porozumienia, znalazły się pod presją Arabii Saudyjskiej, de facto przywódcy grupy producentów ropy naftowej OPEC, aby pominęły w tekście wszelkie wzmianki o paliwach kopalnych.

W przedostatnim dniu obrad zdecydowano, że kolejna konferencja COP29 odbędzie się w Azerbejdżanie.

Źródło: PAP/Oprac. MA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram